U Blučiny na Brněnsku vznikne věrná kopie pravěkého hradiště. Archeopark nabídne poučení i zábavu

Blučina Archeopark Cezavy hradiště
Vizualizace budoucího Archeoparku Cezavy

Na návrší nad Blučinou na Brněnsku zvaném Strž by už letos na podzim nebo příští rok měla začít vznikat replika pravěkého hradiště z doby bronzové. Za jeho stavbou stojí společně Židlochovice a nadšenec, který zde v minulosti skupoval pro tento záměr pozemky. Cena za stavbu se bude pohybovat mezi 50 a 100 miliony korun podle toho, jak velkou dotaci se podaří získat, řekl starosta Židlochovic Jan Vitula. První návštěvníci by měli do archeoparku Cezavy přijít v roce 2023.

Nový archeopark představí život na pravěkém hradišti

Oblast mezi Blučinou a Židlochovicemi je výjimečným archeologickým nalezištěm. Hradiště by mělo být věrnou kopií toho, jaké zde v minulosti odkryli archeologové. Jeho součástí mají být obytné stavby, hospodářské stavby s ukázkou řemesel i sakrální stavby a opevnění. Bude zde také kolbiště zhruba o rozměrech hokejového hřiště s tribunou pro pořádání různých akcí. Chovat se zde bude zhruba 50 zvířat, má jít o archaická plemena běžného domácího zvířectva. Děti by se zde mohly také zabavit archeologickým výzkumem ve velkém pískovišti, v němž bude náhodně rozmístěno zhruba v hloubce 30 centimetrů množství keramických úlomků.

Za 100 milionů korun by se podařilo postavit vše podle plánu, pokud bude dotace nižší, zvolí se úspornější varianta stavby. K vytvoření repliky hradiště se počítá s využitím místních materiálů, jako je akátové dřevo, vápenec, rákos, sláma či jílovitá hlína.

Město chce dlouhodobě spolupracovat s archeology

Město dolaďuje také podmínky spolupráce s archeology z Masarykovy univerzity, kteří se budou na stavbě hradiště podílet. “Máme i plán dlouhodobé spolupráce, protože lokalita je z archeologického hlediska velmi zajímavá. Předpokládáme, že by se z části výnosů financoval další archeologický výzkum,” řekl Vitula.

Celý areál zabere plochu zhruba pěti hektarů, dnes je zatravněná a osázená ovocnými stromy. U areálu se neplánuje žádné parkoviště a počítá se s tím, že lidé dojdou pěšky z Blučiny či ze Židlochovic, kde jsou dostatečné parkovací možnosti. Obě obce spojuje cyklostezka a také žlutá turistická trasa vedoucí jen pár metrů od plánovaného hradiště.

Zdroj: ČTK, foto: Archeonet, nadační fond

Související články

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*