U Moravského Berouna roste nový les, odolá suchu i kůrovci

V oblasti pod Kočičím vrchem u Moravského Berouna roste nový les. Za vysazením tisíce a půl sazenic listnatých stromů na pozemku o rozloze přes dva hektary stojí zaměstnanci Ondrášovky, která vyvěrá nedaleko odtud. Na místě také vzniklo nové posezení.

Zaměstnanci Ondrášovky spolu s kolegy z Kofoly začali vlastními silami osazovat plochy, které byly vykáceny převážně kvůli napadení kůrovcem. „Učíme se, jak nejlépe ke krajině přistupovat, abychom byli z dlouhodobého hlediska prospěšní. Našli jsme způsob výsadby lesa, který je šetrný k přírodě, a pomůže mu v přirozené obnově. Stejně budeme pokračovat na dalších plochách v regionu,“ popsal okolnosti výsadby Jannis Samaras, majitel společnosti Kofola, pod kterou patří Ondrášovka.

Podle něj je cílem vytvářet pouto k místům, kde firma působí se svými výrobními závody. “Do našich aktivit zapojujeme naše zaměstnance a spolupracujeme s místními. Jsem proto rád, že se akce zúčastnil také pan místostarosta Moravského Berouna,” dodal Samaras.

„Těší mě, že jsem se jako zástupce Moravského Berouna mohl aktivně zúčastnit výsadby tohoto nového lesa, který pomůže místní přírodě a bude spolu s novým posezením sloužit občanům našeho města i nedalekého Ondrášova,“ řekl na místě Rostislav Hrdlička, místostarosta Moravského Berouna.

Řešení pro Ondrášovku připravila společnost Aquainova. Ta se specializuje na zadržování vody v krajině a hospodaření s lesem v souladu s přírodou. „Vracíme se k selskému rozumu, ale využíváme přitom vědecké metody. Přesně modelujeme terén, počítáme kudy voda teče a ve kterém místě ji zadržet, aby výsledek byl co nejlepší. Rekultivujeme nepotřebné přibližovací linky po těžbě dřeva nebo hloubíme soustavy tůněk,“ popsal zvolený přístup zakladatel společnosti Aquainova Miroslav Kubín.

Nový les může být inspirací pro další akce

Severní Morava a Slezsko patří mezi oblasti silně postižené kůrovcem. Tento les tak může sloužit i jako inspirace pro další lokality v regionu, kde se plánuje výsadba. Vysazeno bylo tisíc pět set sazenic buku, dubu, lípy a třešně ptačí. Na pozemku také zůstanou zachovány původní stromky javorů, buků, dubů nebo bříz.

“Místo ‘plantáží’ tak vznikne přirozený les. Dominantou místa bude lípa srdčitá s novým posezením. Ta byla do země vysazena již jako vzrostlý, třímetrový strom. Doufáme, že jednou oslaví svých sto let a kolem ní bude zdravý les,“ doplnila Kateřina Ceralová, manažerka značky Ondrášovka.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Ondrášovka, jejíž kořeny sahají až do roku 1260, kdy blahodárné účinky pramene vyzdvihl Zdeslav ze Šternberka, se stala členem skupiny Kofola v roce 2020. S nákupem Ondrášovky Kofola získala také pozemky, které chce obnovovat. S podobnými projekty již má zkušenosti. Vloni se Kofole například podařilo certifikovat Rajeckou dolinu, odkud pochází její pramenitá voda Rajec, jako BIO lokalitu pro volný sběr bylin.

„Dali jsme dohromady starosty, zemědělce, lesníky i drobné pěstitele a společně jsme se zavázali k ohleduplnému přístupu ke krajině. Odborníci z naší společnosti LEROS se pak pustili do pěstování, ručního sběru a výkupu bylin, které používáme při výrobě našich nápojů,“ říká k pilotnímu projektu, který chce Kofola rozvinout i v dalších lokalitách, Jannis Samaras.

Zdroj a foto: Kofola

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*