Ukrajinská vlajka na štítu sochy odvahy v Brně opět dráždila extrémisty. Strhli ji a nahradili moravskou orlicí

Štít jezdecké sochy Jošta Moravského, která zastupuje odvahu v symbolickém ztvárnění ctností na Moravském náměstí v Brně, nosí příležitostně znaky a vlajky organizací nebo zemí, které si zaslouží byť jen symbolickou podporu. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu nese štít barvy napadené země. Žlutou a modrou zástavu v minulém týdnu na chvíli vystřídal znak Moravy u příležitosti svátku moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděle. Po jeho skončení se na štít vrátila ukrajinaská vlajka, na což reagovala skupina několika desítek aktivistů, kteří se s českými a moravskými symboly vypravili žluto-modrý prapor připomínající podporu válkou sužované Ukrajiny strhnout.

Aktivisté skandovali, že jsou Češi a hájí si své město. Jiní se slovně pouštěli do policistů, kteří podle nich slouží Ukrajině. Jeden z iniciátorů čin odůvodnil tím, že Brno patří České republice a Jošt byl Čech, nikoliv Ukrajinec.  

Dramatickou situaci přišly zklidnit policejní jednotky v neprůstřelných vestách na žádost městské části Brno-střed. Přímo u sochy zadrželi policisté tři účastníky akce, kteří podle mluvčího Petra Valy neuposlechli jejich výzvy.  „Zajištěné osoby jsme transportovali na blízké policejní oddělení. Poté byly bez zranění propuštěny. Za přestupek proti veřejnému pořádku jim nyní hrozí sankce ve výši několika tisíc korun,“ citoval server Brněnská Drbna mluvčího policistů Petra Valu.

Zneužívání moravských symbolů

Podobné akce jsou trnem v oku pro zástupce Moravského zemského hnutí, které dlouhodobě usiluje o emancipaci Moravy a obnovení její samosprávy. „Jednoznačně se distancujeme od extremistů, kteří strhávají ukrajinskou vlajku v době, kdy na Ukrajině ruský fašistický režim vraždí nevinné lidi,“ říká Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí. „Evidentně jsou to především čeští nacionalisté, kteří zneužívají moravské symboly a slouží propagandě diktátora Putina. Je směšné, že považují Jošta za Čecha a myslí si, že je Brno v Čechách“, dodává Hýsek.

Moravské zemské hnutí se zasazuje o trvalé umístění moravské orlice na soše symbolizující markraběte Jošta, vítá však, že v době války takto symbolicky Brno podporuje trpící Ukrajinu a její válkou zkoušené obyvatelstvo.

S ukrajinskou vlajkou na soše Jošta mají stoupenci ruského diktátora problém opakovaně. V dubnu ji aktivisté přelepili vlajkou České republiky, v červnu ji pak dokonce bez náhrady strhli.

Přečtěte si  Zoo Zlín připravuje nový komplex expozic: Nusantara přiblíží návštěvníkům svět jihovýchodní Asie

Autor: red Foto: Facebook

Doporučujeme


7 Comments

  1. Idioti nebo nebo jedinci s hlavama vypláchnutýma propagandou ? V moravském hlavním městě – pod vlajkou dávno rozpadlého státu – vyvěšují symbol Moravy – hulákajíce my jsme Češi. No hlavně , že v tom mají synci jasno.

  2. Je velmi humorné, sledovat, jak se Ukrajinci a Češi hádají, komu patří moravské Brno. Nevěřím svým očím. Dnešní doba eskaluje záplavou blbosti. Co kdybychom my Moravané na Hradčanech nebo na soše Václava vyvěsili moravskou vlajku a hulákali “my jsme všichni Moravané”. Jak by se jim to líbilo? Holt masáž mozků kanálovou stokou mainstreamu dosahuje nebetyčných výšin….. :-)) Pane Bože ty to vidíš, tu záplavu demence. opravdu si tím musíme projít?

  3. V původním návrhu sochy Jošta měla být na jeho štítě moravská orlice. Ta je u něj jako jediná historicky doložená a správná. Zákulisními jednáními orlice podivuhodně “nějak zmizela”
    Jsem pro to, aby orlice byla dodatečně doplněna jako pevná součást sochy.

    • Podle toho, co tvrdil akademický sochař Jaroslav Róna v diskusi po promítnutí krátké filmové reportáže o vzniku sochy, probíhající po slavnostním odhalení ve stejný den v kavárně kina Scala, tak nyní už oficiálně bezejmenný tzv. “rytíř”, symbolizující podle tvůrců aktuální podoby náměstí ctnost “odvahu”, byl v původním návrhu pro veřejnou soutěž o návrh Jošt Moravský a měl na praporci reliéf šachované vlevo hledící orlice jako symbol moravského markraběte. Jenže postupem času bylo zadavatelem veřejné soutěže, tedy statutárním městem Brnem, zastoupeným jeho zastupitelstvem v čele s primátorem Romanem Onderkou, rozhodnuto dedikaci jezdce jako markraběte Jošta Moravského Lucemburského změnit na anonymního rytíře a místo reliéfu orlice ponechat praporec v podobě anonymního “plechu”. Máme tedy “rytíře Odvahu” nesoucího anonymní “plech”, namísto Jošta, hrdě třímajícího markraběcí orlici. Je to vše sice k pláči, ale nebylo to změněno “zákulisně, podivuhodně, nějak”, změnili to tehdejší představitelé města v čele s primátorem Onderkou. Co za to obdrželi od státu, nevím, ale důvod k takovému jednání konšelů musel být rozhodně hmatatelný. Některé podrobnosti by se snad daly vypátrat z písemných dokumentů magistrátu, ale to už je práce pro moravské historiky a případně vyšetřovatele, budou-li kdy takoví.

  4. Homo politicus nebo homo ludis? Vyberme si. Na jih i západ od nás žádné modrožluté vlajky neuvidíme. Vlají tam vesměs praporce zemské nebo obecní.
    Ruskou agresi musí každý rozumný člověk odsoudit a prchajícím mámám s dětmi pomoci. (Že bychom jakýmsi fanatickým třeštěním řešili náš deficit z let 1938 či 1968?). Proto nechme Jošta Joštem (jinak díky pane Róno) a dejme hlavy dohromady jak dnes pomoci Moravě k znovuobnovení její zemské samosprávy.

  5. Konec všem vlajkám a ozdobám na soše Jošta v Brně. Platí nový zákaz

    Vedení města se shodlo na tom, že není vhodné na umělecké dílo umísťovat jakékoliv předměty. „Zatím to není formulované nějakou vyhláškou, ale pokud obdržíme nějakou žádost o vyvěšení vlajky či jiné ozdoby na sochu, tak tomu nevyhovíme,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
    Toto rozhodnutí vítá i tajemník radnice Brna-středu Petr Štika. „Za současné situace a vzhledem k měnící se náladě ve společnosti je potřeba hledat a vytvářet aktivity, které budou lidi spojovat a ne rozdělovat a stavět proti sobě,“ sdělil tajemník.

    https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/konec-vsem-vlajkam-a-ozdobam-na-sose-josta-v-brne-plati-novy-zakaz-20220722.html

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*