Unikátní kryt ve Znojmě zpřístupní veřejnosti, k objevu vedla náhoda

Unikátně dochovaný kryt civilní obrany ve Znojmě.

Šťastná náhoda vedla před dvěma lety k objevu unikátně dochovaného krytu civilní obrany v centru Znojma. Město teď finišuje přípravy na otevření podzemního objektu veřejnosti. Zájemci se do krytu dostanou už v říjnu.

Jsou to dva roky, kdy pracovníci Znojemské Besedy začali prověřovat možnosti vedení optického kabelu internetu v podzemních chodbách. Při prozkoumávání narazili na kryt civilní obrany, který se nachází pod Masarykovým náměstím.

„Od prvního okamžiku jsme začali pracovat s myšlenkou, že takto unikátně dochovaný prostor chceme zpřístupnit návštěvníkům. Nejsložitější otázkou bylo, jak propojit kryt se stávající trasou podzemí, abychom získali přímý vstup využitelný pro prohlídky,” uvedl František Koudelka, ředitel Znojemské Besedy.

V plánu bylo hned několik variant. Odborníci nakonec zvolili postup mechanického odstranění horniny mezi chodbami, které bylo před několika dny dokončeno. “Nejsložitější fázi tak máme úspěšně za sebou. Následovat bude přizpůsobení prostor pro prohlídkový okruh a jeho kompletní vybavení,” dodal Koudelka.

Prohlídka ukáže historii civilních krytů

Prostor objektu je rozdělen na několik částí, a to na kryt a přilehlé chodby nacházející se pod Masarykovým náměstím. Objevilo se v něm několik původních zařízení ze 60. let minulého století, od elektroinstalace přes větrací přístroje až po sociální zařízení.

Prohlídková trasa byla vytyčena pomocí moderních technologií. „Pomocí skenování máme vypracovaný 3D model, díky kterému jsme dokázali vyhodnotit nejen nejvhodnější, ale také nejbezpečnější způsob vedení prohlídkových tras. První návštěvníky do krytu přivítáme v průběhu října,“ doplnil Karel Podzimek, místostarosta města Znojma. 

Objevený kryt se stane dalším z míst prohlídkových okruhů rozlehlého znojemského podzemí. Návštěvník se tak seznámí se všemi podobami podzemních chodeb od počátku vybudování až po moderní historii. Výklad nabídne také souhrnné informace o první i druhé světové válce, studené válce, budování protiradiačních krytů i zániku systému civilní obrany.

Prohlídka o délce téměř 700 metrů bude doplněna o exponáty jako je protichemický oblek, plynová maska, radiometr, funkční polní telefon a další. Součástí prohlídky budou také informační panely se snímky dokumentů americké zpravodajské služby CIA a nejrůznějšími fotografiemi.

Zdroj a foto: město Znojmo, Znojemská Beseda

Přečtěte si  Festivalový půlmaraton v neděli omezí dopravu v několika ulicích Zlína. Omezení se dotknou také MHD

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*