Unikátní snímky sluneční koróny. Výzkumníci z VUT se za nimi vypravili do Jižní Ameriky

Unikátní snímek zatmění Slunce

Matematik Miloslav Druckmüller poskládal obraz sluneční koróny ze snímků pořízených týmem z moravské techniky na letošní expedici za úplným zatměním Slunce v Jižní Americe. V pořadí jedenáctá podobná výprava se stala díky novým přístrojům, počítačovým systémům a také díky dobrému počasí zatím nejúspěšnější, informovali členové expedice z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (VUT).

Na focení měli výzkumníci 120 až 140 sekund

Čtyři týmy 2. července na různých pozorovacích místech v Chile a Argentině používaly pro pozorování úplného zatmění Slunce 41 různých přístrojů. Hlavní místo pro pozorování bylo u města Rodeo v Argentině, další se nacházela v Chile na observatoři Cerro Tololo a Mamalluca, poslední pak na opuštěném vrcholku hory.

“Na výzkum Slunce měla expedice pouhých 120 až 140 sekund. Právě tak dlouho úplné zatmění nad Chile a Argentinou trvalo. Těžištěm výzkumu, podobně jako v posledních deseti letech, byl výzkum iontů železa, niklu a argonu ve sluneční koróně,” řekl Druckmüller. Už dříve vyvinul algoritmus, na jehož základě lze z pořízených snímků matematickou metodou sestavit obrazy koróny, což je jasně zářící okolí Slunce, pozorovatelné právě jen při zatmění.

Výzkumníci disponovali supermoderními technologiemi

129 snímků, 2 terabajty dat

Výjimečná byla výprava také kvůli pořízení velkého množství dat, konkrétně dvou terabajtů. Druckmüller použil pro obraz zachycující sluneční korónu 129 snímků. “Z velkého množství dat postupně vznikají obrazy sluneční koróny zobrazující složitou strukturu magnetického pole Slunce, rozložení teploty v koróně a poskytující další cenné informace o Slunci,” uvedl Druckmüller.

Na svém pozorovacím místě na opuštěném vrcholku měl Druckmüller k dispozici teleskop s ohniskovou vzdáleností 2,35 metru. Díky tomu mohl pořídit obrazy sluneční koróny, které se jinak získat nedají a nikdo jiný na světě je prý zatím nemá.

Expedice využila nejmodernější technologie

Expedice se účastnil také Pavel Štarha, který rok před výpravou pracoval na vývoji technologií. “Místo využití tradičních metod obrábění jsem některé díly konstrukce a části přístrojů navrhl v CAD systému, vytiskl a následně jednotlivé části složil s hliníkovými komponenty ve funkční celek,” řekl Štarha. CAD systém je software používaný při projektování ve stavebním inženýrství a umožňuje rýsování technických prvků.

Přečtěte si  Dukovanská elektrárna slaví 40 let provozu. I v loňském roce překonávala rekordy

V Jižní Americe další zatmění za rok, u nás za 116 let

Další úplné zatmění Slunce bude koncem příštího roku opět v Chile a Argentině. “Přípravy na tuto expedici už začaly. Část vybavení, která se nebude modernizovat, zůstala v chilském Santiagu,” řekl Druckmüller. To ušetří peníze Havajské univerzitě, která výpravu financovala.

V Evropě bude možné pozorovat úplné zatmění Slunce v roce 2026 ve Španělsku, v tuzemsku až 7. října 2135.

Zdroj: ČTK, foto: VUT Brno (Miloslav Druckmüller, Peter Aniol)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*