Už i v Brně půjde platit za jízdenku ve vozech MHD platební kartou

Ve vozidlech brněnské MHD bude možné od jara příštího roku nakupovat jednorázovou jízdenku pomocí bezkontaktní platební karty. Jízdenka bude nahraná na platební kartě, nebude se tedy tisknout žádný papírový doklad. Kontrolu budou revizoři dělat pomocí čtečky. Stejný systém by se měl na jaře spustit i ve všech regionálních autobusech na jižní Moravě.

Ve vozech budou umístěné takzvané validátory, v nichž bude stále možné označit si klasickou papírovou jízdenku, ale nabídnou právě i bezkontaktní nákup elektronické jízdenky. Systém cestujícímu automaticky odečte 25 korun za jízdenku s hodinovou platností. Kdo bude chtít využít jízdenku za 20 korun na 15 minut, musí přiložit kartu k validátoru ještě při výstupu. Pokud někdo pojede víckrát za den, systém mu automaticky strhne vždy nejvýše 90 korun, což je cena jízdenky na 24 hodin.

Možnost bezkontaktního nákupu jízdenek ve vozech je dalším krokem kupředu v modernizaci brněnské městské hromadné dopravy. Cestování tak bude pro naše zákazníky opět jednodušší. Jsem si jistý, že tuto inovaci ocení,” řekl generální ředitel podniku Miloš Havránek . Dosud mohou lidé platit takto pouze ve čtyřech autobusech linky E76 na letiště, od Nového roku bude systém ve zkušebním provozu.

Ve zhruba 770 vozech bude téměř 3000 validátorů, za které dopravní podnik zaplatí 65 milionů korun. Třetinu pokryje dotace z evropských peněz.

Cestující, kteří budou chtít zlevněnou či vícezónovou jízdenku, si musí variantu ručně vybrat na displeji a poté zaplatit.

Bankovní kartu mohou Brňané využít také jako nosič předplatní jízdenky od začátku roku 2017. Jednorázovou jízdenku si lze koupit také pomocí SMS zprávy či pomocí aplikace Sejf či krajské aplikace Poseidon. Úměrně zvyšujícím se možnostem nákupu elektronické jízdenky klesá poptávka po papírových jízdenkách. Celkové tržby z jízdného generují pro dopravní podnik příjmy ve výši téměř jedné miliardy korun.

V Ostravě platba kartou funguje již tři roky

Obdobný způsob platby funguje již tři roky v Ostravě, která byla byla po Londýnu druhým městem v Evropě, které platbu kartou za jízdné v městské dopravě zavedlo.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Autor: red Zdroj: ČTK, DPMB Foto: Ostrava.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*