Úžasný objev: Archeologové našli bojovníka z 6. století u Nových Mlýnů, kostra je skvěle zachovaná

Nalezená kostra mladého langobardského bojovníka z 6. století.

Archeologové našli na jihu Moravy téměř neporušenou kostru dávného bojovníka. U vodní nádrže Nové Mlýny zkoumají rozsáhlé pohřebiště germánských Langobardů z 6. století. Kosterní pozůstatky jsou mimořádně kvalitně dochované, přispějí ke genetickému výzkumu.

Hrob se nachází v katastru zaniklé obce Mušov. Mladý bojovník je zde pohřbený se svými dvěma psy, kopím a koňským udidlem. Podle archeologů je kostra mimořádně dochovaná, což je pro období stěhování národů vzácný úkaz.

“Pro období stěhování národů je to vzácnost. Hroby se v této historické éře systematicky vykrádaly. Většinou přitom docházelo nejen ke ztrátě předmětů původně vložených se zemřelým do hrobu, ale také ke značnému poškození kostry,” uvedla Pavla Růžičková z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd, který má na starosti výzkum v dané lokalitě.

Mimořádná kvalita kosterních pozůstatků podle archeologů přispěje k bližšímu poznání genetické skladby langobardské populace, jejího zdravotního stavu či stravovacích zvyklostí. Umožňuje to antropologické a přírodovědné zkoumání, které je součástí moderního interdisciplinárního pojetí archeologického výzkumu.

“Výzkumy pohřebišť z období stěhování národů přispějí k bližšímu pochopení jevů, jako jsou migrace obyvatelstva, vztah člověka ke krajině a přírodnímu prostředí či projevy sociálních rozdílů, které intenzivně zajímají i dnešní společnost v celé Evropě,” doplnila Zuzana Loskotová, specialistka ústavu na tuto historickou etapu.

Největší pohřebiště Langobardů v ČR

Ke vzácnému objevu vedl dlouholetý archeologický výzkum pohřebiště z doby stěhování národů na jižním břehu Novomlýnských nádrží pod Pavlovskými vrchy. Projekt se zaměřuje na bližší poznání pohřebišť, na nichž byli v 5. a 6. století našeho letopočtu na jihu Moravy pochovaní příslušníci různých germánských kmenů.

Průzkum letos pokračuje od počátku května. Podle odborníků se jedná o největší pohřebiště Langobardů na území ČR. Archeologové dosud celkově identifikovali přibližně 250 hrobů, prozkoumána byla zatím méně než třetina.

Langobardi tvořili germánský kmen, který ve 4. a 5. století táhl přes Čechy a Moravy do rakouského Podunají. V 6. století vytlačili z jihu Moravy východogermánský kmen Herulů. Později se přesunuli do Itálie, kde založili Langobardské království (odtud také pochází název severoitalského regionu Lombardie).

Autor: pjk, foto: Zuzana Loskotová (Archeologický ústav AV ČR, Brno)

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*