Úžasný objev: archeologové už ví, jak vypadaly mince ražené v Jihlavě

brakteátové razidlo z 13. století, objevené v centru Jihlavy

Archeologický výzkum v centru Jihlavy přinesl významný objev. Na dvoře rekonstruovaného domu na Masarykově náměstí byl objeven inventář královské mincovny z konce 13. století.

Za objevem v památkově chráněném domě stojí jihlavská pobočka společnosti ARCHAIA Brno. Vybavení mincovny se našlo v zahloubené středověké odpadní jímce. “Unikátnost nálezu spočívá zejména v tom, že se doposud s jistotou nevědělo, který typ brakteátu byl v jihlavské královské mincovně ražen. Nyní podle četných reliéfů na formách pro výrobu razidla můžeme tento typ s jistotou určit,” uvedla mluvčí města Aneta Hrdličková. Archeologové však upozorňují, že nálezy jsou čerstvé a jejich výzkum je teprve na počátku. Interpretace i význam nálezu se bude dále zpřesňovat.

„Tímto objevem se dotýkáme historické podstaty vzniku, velikosti a významu Jihlavy jako předního královského města v době Přemyslovské, kdy právě mincovna byla finálním článkem rozsáhlého procesního řetězce, který začínal těžbou stříbrné rudy v okolí,“ vysvětlil archeolog Šimon Kochan z ústavu ARCHAIA Brno.

Soubor nálezů je tvořen brakteátovým razidlem, opatřeným trnem ve spodní části a olověnou kovadlinou ve tvaru komolého kužele s otvorem pro zasazení trnu razidla. V souboru jsou zastoupeny také dvojdílné keramické formy na odlévání razidel v podobě trubiček a spodních dílů s reliéfním vyobrazením mytologického zvířete – draka s mečem. Podle numismatické typologie Františka Cacha se jedná o typ č. 1002, tedy střední brakteát ražený králem Václavem II.

Dále se soubor skládá z fragmentů forem na odlévání stříbrných prutů a části pozitivního modelu na výrobu těchto forem. “Tyto pruty byly polotovary v procesu výroby mince. Pruty byly kladivy vyklepány na plech o tloušťce stanovené druhem mince, jež z nich měla být ražena. Takovýto plech byl následně stříhán do tvaru budoucích mincí,” popsal Kochan.

K vybavení mincovny mohlo podle něj sloužit i olověné závaží nalezené v zásypu suterénu provizorního domu z 13. století, který byl situován nedaleko zmiňované jímky. “V jižním profilu zkoumané plochy byla zachycena část středověké zahloubené pece, která mohla sloužit ke zpracování kovu v provozu mincovny. Její původní využití bude předmětem dalšího výzkumu,” doplnil archeolog.

Kde sídlila mincovna?

Nabízí se otázka, zda byla v domě na Masarykově náměstí 21 mincovna. „Pro dané období máme v prostoru dnešní stavby doložen kamenný sklep domu, jehož strop byl původně osazen trámy dendrochronologicky datovanými do přelomu let 1279 a 1280. Nemáme zde ovšem doložen na tehdejší poměry v Jihlavě nikterak honosný dům, jaký by odpovídal představám o královské mincovně. Z písemných pramenů víme, že královská mincovna bývala pronajímána společností několika mincovních podnikatelů. Je tedy pravděpodobné, že nemusela sídlit na jediném místě ve městě, ale provozů mohlo být i několik a jeden z nich by se nalézal v blízkosti místa objevu,“ uvedl Kochan.

Přečtěte si  V Jihlavě budou zkoumat historické krovy

Velká měnová reforma Václava II., kdy byly mincovny přestěhovány do Kutné Hory, kde se začal razit pražský groš, proběhla roku 1300. V té době se proto zrušila i královská mincovna v Jihlavě. „Vzhledem k tomu, že zde máme právě formy na razidla brakteátů Václava II., lze uvažovat o spojitosti s touto událostí,“ doplnil archeolog. Odborníci také připouští možnost, že na místě nemusela fungovat mincovna, ale zlatnická dílna, která raznice pro mincovnu vyráběla. Ve hře je také varianta, že se mohlo jednat o takzvanou penězokazeckou dílnu.

Romantické představy situovaly mincovnu do dnešního převážně renesančního domu U Mincovny 2 s domovním znamením v podobě zlatého slunce na nárožním arkýři. Objevy z archeologického výzkumu budov radnice při jejich rekonstrukci po roce 2000 podporují teorii, že mincovna mohla stát právě v místě dnešní radnice.

Vzniká nové centrum kultury

Jímka, ve které bylo vybavení mincovny nalezeno, je již zasypaná hlínou a nadále se pokračuje ve stavebních pracích, které archeologové dále bedlivě sledují. Aktuálně jsou stavaři zaměřeni na střechu a krov, který se bude finálně měnit od poloviny května. Řidiči tedy opět neprojedou Brněnskou ulicí, a to od 16. do 30. května, objízdná trasa je stanovena přes ulici Čajkovského.

Jihlava obdržela na obnovu domu Masarykovo náměstí 21 grant z Evropského hospodářského prostoru a Norska, konkrétně programu Kultura, a to v nejvyšší možné výši 39 milionů korun. Celkové náklady na opravu domu se odhadují na 80 milionů. Rekonstrukce domu potrvá až do podzimu příštího roku.

„Obnova této památky bude pilotním architektonickým projektem, jehož dílčím cílem je provedení vzorové rekonstrukce historického domu, jež později ukáže potenciál pro obnovu dalších domů v historickém jádru města,“ uvedl náměstek pro obnovu Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Dům se stane centrem kultury a vzdělání. Provoz zajistí Brána Jihlavy, zázemí však bude sloužit i dalším subjektům. Vedle spolků, vzdělávacích institucí či veřejnosti bude hlavním uživatelem nových prostor Centrum dokumentárních filmů, jedním z partnerů bude také norské Vestnorsk filmsenter, což je organizace, která se soustřeďuje na podporu kreativity a rozvoj talentů v oblasti audiovize. Brána Jihlavy zde bude tvořit služby cestovního ruchu, jako jsou průvodcovské služby či zážitkové expozice prezentující kulturní a architektonické dědictví města.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*