V Boskovicích se otevřela výstava o kardinálu Špidlíkovi, významný rodák se narodil před sto lety

Kardinál Špidlík, sté výročí narození
Kardinál Špidlík se narodil před sto lety

Boskovického rodáka kardinála Tomáše Špidlíka, který by se letos v prosinci dožil 100 let, připomíná výstava v Boskovicích. Dnes začala v Muzeu regionu Boskovicka. Nabízí kardinálův životopis, fotografie i obrazy a předměty z jeho pozůstalosti. V Boskovicích výstava potrvá do 23. února, posléze bude putovat do dalších míst. Kardinál Špidlík zemřel v roce 2010.

Výstava mapuje celý život a dílo kardinála Špidlíka

Výstava nazvaná Z celého srdce byla k vidění od 8. října do 4. listopadu v Senátu, potom byla v pražském kostele sv. Ignáce. “V rozšířené verzi je nyní k vidění v Boskovicích, kde se Špidlík narodil. Výstava představuje nejen biografii kardinála Špidlíka, ale také fotografie dokumentující jeho život a dílo. Součástí jsou vzpomínky jeho žáků a zajímavou část tvoří výtvarné obrazy a také předměty z pozůstalosti otce kardinála, které přiblíží jeho život v cizině,” vyjmenovává ředitelka muzea Dagmar Hamalová, která je také zastupitelkou Boskovic. Součástí výstavy je i kardinálova knihovna, u které mají návštěvníci možnost si ve sluchátkách vyslechnout kardinálovy promluvy.

Rodné město si významného rodáka připomíná různými akcemi

Boskovice si letos připomínají stoleté výročí Špidlíkova narození několika akcemi. Naproti jeho rodnému domu odhalily památník za 600.000 korun, připomněla senátorka a zastupitelka Boskovic Jaromíra Vítková. Uskutečnily se také výstavy, koncerty a besedy.

Tomáš Josef kardinál Špidlík se narodil v Boskovicích 17. prosince 1919 a zemřel 16. dubna 2010 v Římě. Patřil k nejvýznamnějším moravským teologům žijícím v zahraničí a byl považován za znalce spirituality křesťanského Východu. V roce 1998 vyznamenal Špidlíka tehdejší prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. V roce 2002 mu byl udělen Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo, o rok později převzal nejvyšší italské vyznamenání v oblasti kultury a umění. Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí.

Zdroj: ČTK, foto: cirkev.cz

Související články

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*