V Břeclavi probíhá poprvé v ČR test semaforů s blikající zelenou. Zvažuje se celoplošné zavedení

Blikající zelená, která řidiče upozorňuje na končící zelenou před přepnutím na oranžovou a červenou, se v tomto a příštím týdnu bude objevovat na semaforech na šesti křižovatkách hlavního tahu v Břeclavi, která byla vybrána jako modelové město. Testování tam jako v prvním městě v ČR provádí Centrum dopravního výzkumu (CDV).

S testem souvisí i nové nastavení semaforů pro plynulejší dopravu

“Testování se týká všech šesti zmodernizovaných křižovatek na silnici I/55,” uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek. Nový systém umožňuje lepší nastavení semaforů tak, aby byl průjezd městem co nejplynulejší. Zároveň s tím se poprvé testuje blikající zelená.

Centrum už dříve informovalo, že zelená bude na trojbarevných semaforech blikat do příštího pátku a pak znovu dva týdny od 14. do 25. října. Mimo tyto termíny se budou světla na semaforech střídat jako obvykle. Situaci CDV monitoruje prostřednictvím dronů i pomocí ankety mezi řidiči.

Systém již funguje v sousedním Rakousku

Blikající zelená upozorňuje řidiče na blížící se konec doby pro možný průjezd křižovatkou, tedy na blížící se rozsvícení oranžové a pak červené. Tento systém funguje například v Rakousku a má zvyšovat bezpečnost na křižovatkách.

Centrum dopravního výzkumu zpracovává studii kvůli sjednocování pravidel v silničním provozu se sousedními státy i dalšími státy Evropské unie. Studii potom předá ministerstvu dopravy. Po vyhodnocení bude pokračovat debata o celoplošném zavedení této úpravy v České republice.

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Líbí se vám nápad s blikající zelenou na semaforu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*