Letos se v bývalé synagoze ve Vyškově dokončila restaurace dekorativní výmalby stěn. Tento projekt spojuje zručnost řemeslníků a snahu uchovat kulturní dědictví pro další generace. Závěrečná třetí fáze restaurování zahrnovala odstranění moderních nátěrových a omítkových vrstev a obnovu iluzivního malířství na východní stěně, včetně kruhového okna, a také na jižní a západní stěně interiéru.
Pečlivá obnova probíhá poslední tři roky. V září skončila, ačkoliv bude v příštím roce potřeba provést ještě výmalbu čelní stěny kůru, která ale již není součástí restaurování. Třetí etapu znovu zajišťovala společnost Norlin – deco, a to za cenu 1,4 milionu korun. „Stejně jako v předešlých letech nám naštěstí pomohla dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Konkrétně se jedná o 880 tisíc korun,“ připomněl referent pro památkovou péči městského úřadu Petr Bařinka.
Poté, co byl objekt bývalé synagogy z podnětu města coby vlastníka prohlášen Ministerstvem kultury České republiky v roce 2019 za kulturní památku, mohlo se přistoupit za významného dotačního přispění k celkové obnově. „V letech 2020 a 2021 se povedla oprava krovu, výměna střešní krytiny a klempířských prvků i oprava stropu v interiéru objektu. V souvislosti s interiérovými zásahy proběhl průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který prokázal dekorativní výmalbu na stěnách. Započala tak pečlivá práce restaurátorů,“ popsal místostarosta Vyškova Josef Kachlík.
Díky dotacím stály první dvě etapy město přibližně 577 tisíc korun
První etapa (2021) spočívala v odstranění novodobých nátěrových a omítkových vrstev, v konzervaci původní vrstvy dekorativní výmalby a přípravě povrchu pro restaurování výmalby na severní a východní stěně. Stála 330 tisíc korun (245 tisíc zaplatila dotace).
Novodobé vrstvy definitivně zmizely s druhou etapou (2022), příprav povrchu se dočkaly zbývající západní a jižní stěna. Šikovné ruce se postaraly o restaurování iluzivní výmalby na severní stěně interiéru. Druhá etapa si vyžádala náklady přesahující 1 milion a 150 tisíc (665 tisíc město použilo z dotačního titulu). „Město tedy za první dvě etapy zaplatilo díky dotacím zhruba jen 577 tisíc, u závěrečné etapy se pak bavíme o 520 tisících,“ vypočítal referent pro památkovou péči.
Současný stav jedné z dominant Masarykova náměstí vedení města těší. „Jsem rád, že se na podobné opravy nezapomíná. Potřebná byla kontinuita v provádění dílčích restaurátorských prací. Synagoga už několikrát posloužila ke koncertním setkáním. Restaurování proběhlo ve velmi vysoké kvalitě a výsledek zcela jistě přispěje ke zatraktivnění památky,“ ocenil místostarosta.
Autor: red Zdroj a foto: Město Vyškov
Buďte první kdo přidá komentář