Koncert tajemství víry uvede hudbu z doby vysvěcení olomoucké UNESCO památky. Posluchačům tak připomíná tvorbu olomouckých kapelníků, Antona Neumanna a Josepha Puschmanna, která bohužel nepatří k tradičnímu repertoáru českých, ani zahraničních hudebních těles. Slavnostní koncert zazní v neděli 8. září v kostele sv. Michala pod uměleckým vedením Marka Čermáka.
Pro spolek Olomoucké barokní slavnosti, z.s. to není první koncert, který je dedikován olomoucké dominantě. „Poprvé jsme tento slavnostní koncert uspořádali v covidovém roce 2020, kdy našimi hlavními cíli byly opětovný návrat kulturních projektů, které byly tehdy značně omezeny a také oslava dokončení Sloupu Nejsvětější Trojice, kterého se 9. září 1754 zúčastnila i sama císařovna Marie Terezie s manželem Františkem Štěpánem Lotrinským“, uvádí Karel Valenta, manažer projektu. Následně doplňuje, že „spolupráce s Markem Čermákem byla naše první volba, jelikož se vyloženě zaměřuje na život a tvorbu olomouckých dómských kapelníků, jejichž odkaz zůstává bohužel posluchačům i dnes ukryt. Ač plni obav, protože ani my jsme nevěděli do čeho jdeme, jsme následně usoudili, že to byla trefa do černého“, doplňuje Karel Valenta. „Návštěvníci z kostela sv. Mořice odcházeli nadšeni a překvapeni, jaké poklady skrývají kostelní a klášterní archivy“ dodává na závěr Valenta.
Stěžejní dílo koncertu se dočká nového nastudování
Stěžejní dílo koncertu, Missa Sanctissimae Trinitatis (Mše ke svaté Trojici) Antona Neumanna, která zazněla právě v roce 2020 v novodobé premiéře, se letos dočká nového nastudování. Sólový sopránový part zůstane v rukách Lenky Cafourkové Ďuricové, která v roce 2020 oslnila olomoucké publikum. „Pěveckým výkonem oslnila především sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová, jejíž přirozený, nepřezdobený a měkký projev se volně klenul nad orchestrem. Vyzdvihnout lze účelnou práci s vibratem a místy dramatičtější výraz, který volila ruku v ruce s hudebním doprovodem“, uvádí Lukáš Pavlica v recenzi s názvem: Musica Figuralis v Olomouci oživila dílo Antona Neumanna, která vyšla v 11.9.2020 na portálu Harmonie.cz. Jako další sólisté se letos představí Monika Jägerová (alt), Martin Javorský (tenor) a Václav Karel Jeřábek (bas).
Na závěr koncertu zazní dílo Te Deum in C kapelníka Josepha Puschmanna, který chór převzal po Neumannově smrti. Dílo, ač rozsahem menší než Missa Sanctissimae Trinitatis, navíc již ovlivněné josefínskými reformami, ale nabízí v rámci svého hudebního objemu po stránce melodické, harmonické i výrazové velmi intenzivní umělecký zážitek.
Koncert proběhne 8. září v kostele sv. Michala od 19 hodin. Více informací naleznete na webových stránkách.
Spolek Olomoucké barokní slavnosti z.s. je od roku 2024 pořadatelem festivalu Olomoucké hudební jaro, což je staronový festival, reagující svým vznikem na turbulentní události posledních let. Hlavním motivem jeho obnovení je zrušení nejstaršího olomouckého festivalu – Dvořákova Olomouc, který v minulosti nesl právě název Olomoucké hudební jaro. V roce 2024 by festival vstoupil do 67. ročníku. Přínosem je šance na vznik úspěšného mezinárodního festivalu na nejvyšší úrovni v centru Olomouckého kraje, jaký se aktuálně v celém kraji nenachází. Spolek se od roku 2020 rovněž aktivně vyjadřoval skrze koncerty artificiální hudby k olomoucké UNESCO památce, Sloupu Nejsvětější Trojice, jednalo se vždy o závěrečný koncert festivalu. Přesto, že se nový festival koná v jarních měsících, pořadatelé ale v této speciálně vytvořené dramaturgické lince pokračují i nadále.
Autor: red Zdroj a foto: Tajemství víry
Buďte první kdo přidá komentář