V květnu začne stavba nejvyšší brněnské rozhledny

Rozhledna v Brně na Holedné

V květnu se má začít stavět rozhledna na vrchu Holedná nad brněnským Jundrovem. Město za ni zaplatí 6,6 milionu korun a hotova by měla být na konci letošního roku, řekla mluvčí Lesů města Brna Monika Neshybová. Stavba rozhledny uspěla v prvním ročníku participativního rozpočtu, jde tedy o návrh obyvatel, její stavba se však odkládala.

Obora Holedná, kde se chová i vysoká zvěř, je oblíbeným výletním cílem mnoha Brňanů a z některých míst, kde je nízký les, je výhled do okolí. Rozhledna však zatím na druhém nejvyšším vrcholu lesa mezi Jundrovem, Bystrcí a Kohoutovicemi chyběla. Vrchol je v nadmořské výšce 391 metrů a poskytne výhled na podstatnou část Brna a kopců především na západ a sever od města.

Přístup na staveniště bude od Staré dálnice, žádné omezení se pro návštěvníky obory podle Neshybové nechystá. Rozhledna se má na místě po vyrobení dílů složit jako stavebnice. “Pouze bude vytyčený nezbytný prostor staveniště, kam bude zakázaný přístup,” řekla Neshybová.

Brno město rozhleden

Město Brno díky členitému terénu nabízí mnoho vyhlídkových míst. Nejčastěji turisté a Brňané využívají rozhled z hradu Špilberk nebo z věží staré radnice nebo katedrály. Ve městě však stojí také několik rozhleden. Mezi moderní rozhledny v Brně patří například konstrukce na Ostré horce v Soběšicích z roku 2005, která stojí na kopci jen o 13 metrů vyšším. Před několika lety vznikla také rozhledna v Komárově na bývalém komíně ve sportovním areálu Komec. Jako rozhledna také může sloužit běžně nepřístupná vyhlídková věž pavilonu G na výstavišti, téměř stoletá rozhledna je i v lesoparku na Kamenném vrchu, kvůli vzrostlému lesu už však dávno výhled nenabízí.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: TJ Architekti

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*