V Moravském krasu objevili “Jinou dimenzi”. Dosud neznámé prostory mají nádhernou krápníkovou výzdobu a protéká jimi potok

Potůček u přítokové chodby v hlavním dómu

Systém Nové Rasovny, který je součástí systému Amatérské jeskyně, je od soboty 18.2. o hodně stovek metrů delší! Náročné práce v Jeskyni Lipovecká ventarola jeskyňáři letos završili obrovským úspěchem. Pod Blátivým dómem v bádališti zvaném Tetris se Holštejnské výzkumné skupině podařilo prostoupit úžinami a postupně objevit rozsáhlé prostory s nádhernou výzdobou i vodním tokem.

Nově objevené jeskyni dominuje velký dóm (nazvaný Jiná dimenze) vyplněný množstvím krápníků, ze kterého pokračují chodby do více směrů. Jeskyně je součástí paleoponorů z Lipoveckého žlebu, stejně tak jako sousední Jeskyně pravěkých symbolů, která byla objevena v roce 2003.

“Když jsem vstoupil do velikého dómu a čekal jsem, než se za mnou probojují kladivem i ostatní, myslel jsem, že jsem se ocitl v jiné dimenzi. Navrhuji pro velký dóm název “Jiná dimenze”. Je to jiná dimenze oproti LV a řekl bych i NR, jiná dimenze výzdobou, několika tektonikami, křížením vodních cest starých i aktivem, komíny a taky jiná dimenze k dalšímu bádání. Navíc, když někoho budeme chtít vzít na exkurzi či pracovku do Jiné dimenze, myslím, že to zní podobně velkolepě jako třeba Mystérium.” pochlubil se jeden z objevitelů na facebookovém profilu skupiny.

Nalezení vodního toku bylo milým překvapením, zatím však není známo, kam voda odtéká

Na sobotní akci se podařilo propojit objevené prostory s Jeskyní pravěkých symbolů (JPS). Propoj je v horní části Dómu Sloních uší a ze strany od Lipovecké ventaroly je v sestupné chodbě za Komínem šavlozubých veverek. Řadu nadějných míst, jak v nových objevech, tak i v JPS, bude skupina postupně prozkoumávat. Také rozšíří vstupní úžiny do objevů, aby se tam dostali i větší či objemnější členové skupiny. Na mapování se také již pracuje.

Vodní tok je milým překvapením. Měření konduktivity potvrdilo logický předpoklad, že se jedná o podzemní vodu z Lipoveckého údolí. Další pátrání po dalších šástech jeskyně může směřovat právě ve směru, kam voda odtéká. V JPS jsou náznaky propojení (Vetřelcovo střevo a chodba k Soustavě líbivých komínů) do paralelní odtokové cesty v masivu mezi Lipoveckou chodbou do Nové Rasovny a jeskyní Plánivy.

Přečtěte si  Blíží se 13. ročník Moravského putování: Po stopách Velké Moravy a hradů v Moravském krasu

Autor: red Zdroj a foto: FB Holštejnská výzkumná skupina

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*