V nemocnicích prudce narůstají covidoví pacienti, loni ale bylo hůř

Nemocnice jsou nuceny otevírat další covidová oddělení

Nemocnice po celé Moravě hlásí razantní nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19. Část personálu se přesouvá na otevíraná covidová oddělení. Oproti loňsku je však situace znatelně lepší, zejména díky proočkovanosti zdravotníků.

Například v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny bylo k dnešnímu ránu hospitalizováno 59 pacientů, z toho 19 v těžkém stavu. “Pořád platí, že většina pacientů ve vážném stavu je neočkovaná,” uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Kvůli rychle se zhoršující situaci bylo nutné snížit počet operačních sálů a část personálu přesunout ke covidovým pacientům. “Přesný počet ještě není znám, vedení nemocnice o tom intenzivně jedná,” informovala Lipovská. Podle ní se tatím neomezuje počet plánovaných operačních zákroků. Jisté však je, že v pondělí nemocnice otevřena na některé z dalších klinik už páté covidové oddělení.

Ve svatoanenské nemocnici přitom měli před dvěma týdny 13 covidových pacientů, před měsícem žádného. S loňskem se však aktuální situace srovnat nedá. “Před rokem u nás bylo hospitalizováno 152 pacientů s covidem, 25 ve vážném stavu na plicní ventilaci. Důležité také je, že jsme k tomuto dni měli 181 nakažených zdravotníků. Dnes pouze dvacet, všichni očkovaní s lehkým průběhem,” popsala mluvčí nemocnice.

Zájem o očkování neubývá

Aktuální situace přeje vysokému zájmu o testování a očkování. “PCR metodou testujeme přibližně dvě stě lidí denně, u antigenních testů je to asi 140 lidí denně. Přibývají samoplátci,” uvedla Lipovská. Co se týče vakcinace proti COVID-19, zdravotníci z Nemocnice u sv. Anny včera podali 1134 dávek, z toho 497 v očkovacím centru v nemocnici, 175 dávek podal mobilní očkovací tým v domovech pro seniory a 462 dávek bylo podáno v OC Olympia. Převažovaly první dávky vakcíny Pfizer.

Nemocnice omezují péči

Prudký nárůst pacientů vedl řadu nemocnic k omezení určitých druhů péče. Zatím se to týká zejména menších okresních nemocnic, například v Kroměříži, Kyjově či Zlíně.

Autor: pjk, zdroj: FNUSA, foto: FN Brno

Související články

Přečtěte si  Vodohospodáři obnovují původní koryto Svratky u Jimramova: Řeka se prodlouží o 426 metrů

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*