V Podyjí objevili vzácnou houbu. Běžně roste jen ve středomoří

Vzácná muchomůrka připomíná některé druhy bedly. Není jedovatá ani chuťově příjemná.

Vůbec poprvé mykologové v Národním parku Podyjí nalezli velmi vzácnou a kriticky ohroženou muchomůrku Vittadiniho. Potvrzených nálezů této teplomilné houby je v tuzemsku minimum. Typická je totiž pro středomoří.  Druhu pravděpodobně svědčí teplé počasí posledních let a letošní na srážky bohatý začátek června.

Vzácná muchomůrka připomíná bedlu

Tato krásná a statná muchomůrka je podobná některým druhům bedel. „Přestože je jedlá, muchomůrka Vittadiniho se ke konzumaci doporučit rozhodně nedá. Jednak neoplývá příjemnou vůní, takže ke sběru neláká, a navíc patří mezi kriticky ohrožené druhy zapsané ve vyhlášce i červeném seznamu hub,“ vysvětlil botanik Radomír Němec.

Na jihu Moravy byla poprvé zdokumentována jedním ze zakladatelů Národního parku Podyjí Jaroslavem Krejčím už v roce 1975 v lese Hója u Božic. „Pak ji v regionu 40 let nikdo nenalezl. Až v roce 2016 jsme ji objevili v okolí Jaroslavic a letos na území Národního parku Podyjí, kde dosud nikdy zaznamenána nebyla,“ popisuje Němec.

Podyjí je rájem hub

Zajímavé podle Němce je, že je to jediný druh muchomůrky u nás, který nevyhledává soužití s kořeny stromů a keřů. „Je možné ji nalézt zejména na člověkem ovlivněných stanovištích, jako jsou například okraje vinic, obcí nebo pastvin od konce jara do podzimu,“ vysvětluje Němec.

Relativně suché Podyjí je pro makroskopické houby velice rozmanitou základnou. V národním parku jich odborníci napočítali okolo 1400 druhů.

Muchomůrka nese jméno italského doktora a mykologa Carla Vittadiniho (1800–1865), který se muchomůrkami (rodem Amanita) zabýval.

Zdroj: NP Podyjí, foto: ohoubach.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*