V sobotu proběhnou oslavy 150 let Moravské pohraniční dráhy. Zájemce svezou parní lokomotivy

Již v sobotu, 7. října, se železniční stanice v Dolní Lipce promění v centrum oslav 150. výročí Moravské pohraniční dráhy, která vede z Dolní Lipky přes Hanušovice až do Šternberka. Oslavy začnou v Dolní Lipce již v 9 hodin a návštěvníci se mohou těšit na parní lokomotivy, které vyjedou například z Pardubic, Hradce Králové, České Třebové nebo Olomouce. Kromě toho se mohou těšit na statické ukázky lokomotiv, prezentace budoucího železničního muzea a přednášky o historii dráhy. Více informací o akci a možností předprodeje jízdenek naleznete na webových stránkách webu Parní vlaky a na portálu Vlakem na výlet.

„Velmi mne těší, že zájem o předprodej jízdenek je na všechny nasazené parní vlaky opravdu velký. Pokud tak chtějí mít cestující jistotu, že budou mít ve vlacích své jisté místo, rozhodně doporučuji využít předprodej. Samozřejmě budeme umožňovat nákup jízdenek také přímo ve vlaku, avšak bez jakékoliv garance místa k sezení,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že předprodej je určen primárně pro cestující, kteří chtějí vlaky cestovat až do místa oslav, tedy do Dolní Lipky. 

„Snažili jsme se nastavit jednotlivé trasy tak, abychom nabídli možnost zúčastnit se oslav návštěvníkům nejen z našeho kraje. Proto se mohou cestující těšit hned na čtyři parní lokomotivy z několika směrů. Z Pardubic přes Hradec Králové a Letohrad vyrazí lokomotiva Němka, kterou budeme následně využívat v průběhu dne také na kratší jízdy z Dolní Lipky do Hanušovic. Z České Třebové přes Ústí nad Orlicí do Dolní Lipky a vyrazí lokomotiva Skaličák, která nahradí původně avizovaného Velkého Bejčka, kterého nemůžeme využít z technických důvodů. Z Olomouce přes Zábřeh na Moravě a Šumperk přijede Rosnička a lokomotiva Ventilovka bude zajišťovat dvě ranní a dvě odpolední jízdy mezi Dolní Lipkou a Štíty, což je zajímavá varianta také pro návštěvníky, kteří na oslavy přijedou autem,“ řekl hejtman.

Návštěvníci se mohou těšit na statické ukázky lokomotiv, prezentaci budoucího železničního muzea nebo hudební vystoupení

„Kromě provozních parních lokomotiv se cestující mohu těšit také na další exponáty na statických ukázkách, jako jsou lokomotivy ‚Prasátko, Sergej, Čmelák nebo  Hektor‘”, uvedl obchodní zástupce Českých drah pro Pardubický kraj Josef Huryta.

Přečtěte si  Sváteční kouzlo na kolejích. Mikuláš a jeho družina přijede vlakem do moravských měst

Spoluorganizátorem akce je také Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. „Pro návštěvníky budeme mít připraveno několik překvapení z našich sbírek, ale také prezentaci připravovaného železničního muzea v Dolní Lipce, která bude umístěna v budově výtopny, která bude v rámci akce celý den volně přístupná,“ uvedl předseda Muzea starých strojů Michal Bednář.

Kromě toho bude ve výpravní budově možné seznámit se s historií Moravské pohraniční dráhy. V průběhu celého dne bude v Dolní Lipce připraveno také občerstvení a hudební doprovod, který zajistí kapela Mifo Band z Králík. Hlídané parkování pro návštěvníky, kteří využijí k příjezdu osobní automobily, bude k dispozici přímo v areálu železniční stanice za částku 50 korun na celý den. Snížené jízdné je určené pro děti ve věku 6 až 15 let a držitele průkazů ZTP a ZTPP. Děti do 6 let mají jízdu zdarma.

Autor: red Zdroj a foto: České dráhy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*