V univerzitních lesích vysadí statisíce stromů. Situace se postupně zlepšuje

Situace v lesích na sever od Brna se postupně zlepšuje. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny na jaře vysadí celkem 350 tisíc sazenic. Je to méně než ve stejném období loňského roku, kdy šlo na výsadbu půl milionu stromků. Podle univerzitních lesníků se počasí zatím vyvíjí velice dobře a půda má dostatek vláhy.

Lesníci školního podniku Mendelovy univerzity vysadí 17 druhů dřevin na ploše zhruba 50 hektarů. „Půjde především o listnáče, tedy zejména o duby, buky a javory. Z jehličnanů pak o douglasku, která se v univerzitních lesích osvědčila po několik dekád, dále pak zejména modřín. Namísto toho redukujeme smrk,” uvedl Lumír Dobrovolný z univerzitního lesního podniku.

Lesníci nové sazenice vysadí ve směsích, aby do budoucna zabránili plošnému rozpadu lesů, jak k tomu došlo na řadě míst. „Ještě větší prostor chceme dávat přirozené obnově, tedy náletu ze semene. Vybrané holiny s dobrým potenciálem pro přirozenou obnovu ponecháme pouze přírodě. Cílem je vždy zakládání pestrých lesů,” vysvětlil Dobrovolný.

Počasí loni výrazně pomohlo

Kůrovec na řadě míst Moravy způsobil doslova kalamitu. Pozemky Mendelovy univerzity byly ale postiženy jen z části, protože jsou druhově velice bohaté. Přesto lesníci za celý loňský rok i zde vysadili rekordních 800 tisíc nových sazenic.

Počasí v loňském roce jim nakonec pomohlo situaci v lesích stabilizovat. „Rok 2020 byl celkově vlhčí, na zalesnění jsme zaznamenali jen minimální ztráty. Kůrovec vytvořil pouze dvě generace a do roku 2021 tudíž nevzniknul takový rozsah holin k zalesnění jako v minulých letech,” dodal Dobrovolný.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je součástí Mendelovy univerzity v Brně. Lesní pozemky mají rozlohu přes deset tisíc hektarů a vytváří souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj moravské metropole až k městu Blansku. Lesy se vyznačují se značnou pestrostí přírodních podmínek. Aktuálně převažují listnaté dřeviny se zastoupením kolem 65 procent a jejich podíl v posledních letech roste.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*