Ve Frýdku-Místku otevřeli schránky ukryté v kostele, obsah předčil očekávání

Součástí otevřené schránky byly dobové dokumenty i ostatky svatých.

Po 107 letech se dostaly na světlo schránky uložené v makovici kostela sv. Jana a Pavla v Místku. Předci všem přihlížejícím připravili velké překvapení. V kovových tubusech se našlo nebývalé množství dobových materiálů ve výborném stavu i ostatky svatých.

Věž kostela sv. Jana a Pavla v Místku dnes byla centrem pozornosti. Před největším místeckým chrámem se sešli místní, zástupci města, farnosti a médií. Všichni s napětím očekávali, zda a jaké tajemství věž vydá. Pracovníci odborné firmy s největší opatrností snesli makovici věže, ve které se ukrývaly dva tubusy s odkazy předků.

Primátor města Petr Korč a děkan Daniel Vícha v bílých rukavicích opatrně vytahovali a prohlíželi materiály z rozpečetěných tubusů. “Dokumenty a další cennosti se zachovaly ve výborném stavu a výsledek nálezu předčil veškerá očekávání. Součástí nálezu jsou dobové textové materiály, bankovky, mince, pohlednice a fotografie,” informovala tisková mluvčí města Jana Musálková Jeckelová. Nefalšovaný údiv přítomných v kostele i sledujících online přenos vyvolalo nalezení ostatků několika svatých.

Materiály, kterými předci chtěli svým následovníkům dát co nejvíce informací o jejich době, byly pečlivě vybrané a připravené. Některé materiály vyvolávaly v přihlížejících konkrétní vzpomínky. Jedna z místních paní si vzpomněla, že osobně znala tehdejšího klempíře, o němž se v tubusu nacházely podrobnější informace, včetně fotografie. Starší pán si zase uvědomil, že na kopci z dobové fotografie kdysi sáňkoval.

Farnost snesenou makovici věže a kříž vystaví. Lidé se na ně budou moci do kostela sv. Jana a Pavla přijít podívat v neděli 12. 12. od 14 do 18 hodin.

Nalezené materiály nyní farnost spolu s památkáři podrobně prozkoumá, následně budou k dispozici všem, ať už ve zdigitalizované podobě nebo v rámci výstavy.

Kostel sv. Jana a Pavla v Místku

Vyjmutí schránky odstartovalo rekonstrukci kostela

Snesením schránky z věže začne rozsáhlá obnova kostela. Řemeslníci částečně vymění bednění krovu věže a položí novou krytinu z měděného plechu. Dále provedou chemickou a konstrukční sanaci dřevěných částí věže a instalují nový hromosvod. Makovice bude nově pozlacena a obnovy se dočká také vrcholový kříž.

„Práce zahrnují výměnu dřevěných podlah ve věži a opravu fasády průčelí a věže kostela. Řemeslníci opraví kovová okna na schodištích, troje vstupní dveře do kostela dostanou nový nátěr, opravy a nátěru se dočkají také žaluziové okenice zvonového patra, včetně osazení zábranou proti vnikání holubů do interiéru. V části střechy nad lodí kostela bude proveden nový nátěr sanktusníku a zdobné věžičky nad presbytářem,“ upřesnil vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Přečtěte si  Oslavy Mikuláše a řádění čertů v Přerově. Městem projdou Krampusáci z Krkonoš

Děkan Vícha potvrdil, že během obnovy zůstane zachován běžný provoz kostela. Jeho obnova vyjde na 4,7 milionu korun. Většinu uhradí sama Římskokatolická farnost Místek, město Frýdek-Místek přispěje jedním milionem korun, stejnou částku poskytne také Moravskoslezský kraj. Vše má být hotovo v květnu 2022.

Co vzkážeme budoucím generacím?

Město chce uložit nový vzkaz budoucím generacím. „Naše generace stojí před nelehkým, ale krásným úkolem zanechat otisk naší současnosti pro budoucí obyvatele našeho města. A kdo jiný by se měl na tomto mimořádném poslání podílet než mladá generace, tedy žáci ze všech základních škol ve Frýdku-Místku,“ uvedl primátor Petr Korč.

Magistrát města Frýdku-Místku proto vyhlásil soutěž s názvem „Co vzkážeme budoucím generacím?“, do které se přihlásily téměř všechny městské školy Úkolem tříd je připravit co nejoriginálnější a nejpůsobivější vzkaz, který spolu s dalšími oficiálními dokumenty spočine na desítky let v kostelní věži. Výtvory ostatních tříd budou k vidění na výstavě.

Zdroj a foto: Statutární město Frýdek-Místek, Wikimedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*