Ve Frýdku-Místku přibylo krmítek pro ptáky. Víte, čím je krmit?

Do frýdecko-místeckých parků přibyla další krmítka pro ptáky. K původním šesti přibyli pětice nových. Součástí jsou také tabule s informacemi o vhodném krmení.

Celkem jedenáct krmítek pro ptactvo najdou nově obyvatelé Frýdku-Místku v městských parcích. Jsou určena pro přikrmování ptáků občany, a to především v zimním období. Vhodným přikrmováním mohou lidé přispět ptákům k úspěšnému přežití zimního období a na jaře k zahnízdění.

„Ve městě nežijí pouze lidé, ale je nutné vnímat městskou džungli v celé své komplexnosti. Pro každého člověka může být přínosem se vytrhnout z životního shonu, na chvíli se zastavit a jen pozorovat ten cvrkot kolem krmítek. Tyto krmítka jsou jen malou pomocí pro městskou biodiverzitu, ale rozhodně krokem správným směrem,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Leonard Varga.

Ke stávajícím krmítkům v sadech Komenského, Bedřicha Smetany a Svobody, v Janáčkově, Malém a Koloredovském parku v letošním roce přibyla další v parcích Pod Zámkem, Puškinově, Za Knihovnou, také v sadech Bedřicha Smetany a v Arboretu Frýdek-Místek. Krmítka vyrobily a udržují městské technické služby.

Umístění krmítek na mapě najdete zde.

Jednoduchou pomůckou pro správné krmení ptáků jsou volně prodejné krmítkové směsi.

Dodržujte zásady přikrmování

Pro přikrmování používáme zásadně jen přirozenou potravu ptáků, která jim nepůsobí žádné zažívací poruchy. Mohou to být olejnatá semena slunečnice, máku, řepky, lnu, konopí, obilná zrna a jádra ořechů vlašských nebo lískových, která však nesmí být plesnivá ani žluklá.

V semenech obsažený tuk dodává ptákům potřebnou energii k překonání nepříznivého zimního období. Olejnatá semena dobře přijímají i hmyzožravé druhy ptáků, například sýkory. Pro některé druhy ptáků jsou vhodné ovesné vločky mírně navlhčené rostlinným olejem. Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů ptáků bude krmítko navštěvovat. 

Pro přikrmování ptáků zásadně nepoužíváme různé kuchyňské odpadky, slaná a kořeněná jídla, kynuté pečivo, slané a sladké pečivo, uzeniny a těstoviny. Tento druh krmiva může ptákům způsobit vážné zažívací poruchy, snížit tak jejich přirozenou odolnost a napomoci i k jejich záhubě.

Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Související články

Přečtěte si  Zlín plánuje snížení daně z nemovitosti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*