
Vyškov zamýšlí vybudovat nový mokřadní biotop, a to mezi dálničním přivaděčem a současnou vodní nádrží Kačenec I – v místě zvaném Padělky. Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun.
Plochy pro plánovaný mokřad, které patří městu, v současné době částečně slouží k zemědělské výrobě, z větší části jsou neobhospodařovatelné z důvodu zamokření. V suchých obdobích, se kterými nejen Vyškovsko bojuje, vyvstává potřeba akumulace srážkových vod v co největším měřítku.
“Určitě nezapomínáme na problémy, které v krajině s vodou jsou. S minimálními srážkovými úhrny město bojuje, ovšem vše má svoje limity. Chystáme opatření, která mají takové problémy pomoci řešit. Výstavbou mokřadu bychom zvýšili retenční schopnost území a vytvořil by se důležitý biotop pro existenci řady vodních a mokřadních živočichů a rostlin,” uvedl místostarosta Josef Kachlík (Volba pro město). Doplnil, že vhodnou konstrukcí technických prvků v podobě hráze, mostků nebo laviček by navíc vznikla další možnost, kam vyrazit do přírody.
Mokřad je přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem, který má své specifické vlastnosti. Voda v něm takzvaně odpočívá, téměř neproudí a nachází se v něm po většinu roku.
V lokalitě by tak vznikly po levé straně Lulečského potoku tůně a po druhé straně zhruba hektarový mokřad. Znamenalo by to přehrazení potoka. Výměra pozemků je 35.000 metrů čtverečních. Část by byla přístupná lidem k procházkám, druhá by pak sloužila mokřadním živočichům.
Podmínkou realizace mokřadu je získání dotace
Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun. Když se podaří získat dotaci, mokřad by měl být vybudován v roce 2020. “Stěžejním je pochopitelně zadržení vody v krajině. Budování podobných zelených center navíc podporují dotace z Operačního programu životní prostředí, a to až do výše 80 procent všech nákladů. Tím, že jsme se rozhodli pro mokřad, je šance ještě vyšší,” uvedl vedoucí odboru životního prostředí radnice Jiří Kutálek.
Autor: red Zdroj: ČTK, Město Vyškov Foto: pixabay.com
Buďte první kdo přidá komentář