Veleúspěšný basketbalový klub Žabiny slaví 30. výročí vydáním knihy

Basketbalový klub Žabiny v Brně oslavuje své 30. výročí vydáním knihy, která vypráví o historii a úspěších klubu. Slavnostní křest knihy se uskuteční ve čtvrtek 12. října od 18 hodin v hale Rosnička před zápasem EuroCupu se španělským týmem Cadi La Seu. Křtu se zúčastní řada významných osobností klubu Žabiny, včetně bývalých hráček Romany Hamzové, Hany Horákové a Ivany Večeřové. Tato událost představuje nejen oslavu významného milníku v historii klubu, ale také příležitost vzpomenout na jeho úspěchy a příběhy, které formovaly jeho současnou podobu.

Před třiceti lety se začala psát historie nejúspěšnějšího českého ženského basketbalového týmu – brněnských Žabin. K této příležitosti připravil celek z jihomoravské metropole výroční knihu nazvanou 30 let s Žabinami, která mapuje vznik, vývoj a nejslavnější momenty z historie klubu.

Nyní se chystá její slavnostní křest. „Knihu pokřtíme za účasti žabinských legend před eurocupovým soubojem s Cadi La Seu. Ten se uskuteční ve čtvrtek 12. října od 18 hodin na domácí palubovce v hale Rosnička,“ přibližuje Radek Šír, generální manažer týmu. Na události nebudou chybět ani významné osobnosti celku sídlícího v městské části Žabovřesky. Svoji účast přislíbily mimo jiných bývalé hráčky Romana Hamzová, Hana Horáková či Ivana Večeřová.

„Knížka je za mě úžasný počin. Je neuvěřitelné, že se z obyčejné Rosničky s lezeckou stěnou po boku podařilo vybudovat euroligový stánek. Jsem vděčná za to, že nás pan Bobrovský s Jiřím Hamzou dokázali po republice posbírat. Dali nám možnost společně zažít mimořádně úspěšná léta, vyrůst tady a připravit se pro nároďák,“ popisuje Ivana Večeřová, která v Žabinách strávila více než jedenáct sezón.

Čtrnáct titulů, rekordní série i triumf v Eurolize

Žabinský basketbalový klub založili v roce 1993 trenér Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza s cílem navázat na slavné období brněnského basketbalu z minulé éry. Premiérového titulu se tým dočkal již v ročníku 1995/1996. Na tuzemský basketbalový trůn následně dalších dvanáct sezón nikoho jiného nepustil.

Kromě čtrnácti titulů v ženské basketbalové lize a devatenácti triumfů v Českém poháru se Žabiny pyšní i působivou šňůrou 256 vítězství v řadě v domácí nejvyšší soutěži, která byla dlouhou dobu rekordním počinem. Největší úspěch na mezinárodní scéně si klub připsal v roce 2006, když ovládl finále Euroligy.

Dres Žabin v minulosti oblékaly takové osobnosti českého ženského basketbalu jako Hana Horáková, Eva Vítečková, Jana Veselá, Ivana Večeřová nebo Petra Kulichová. Ty tvořily osu týmu, jenž dosáhl na historicky nejlepší umístění národního celku na mistrovství světa v rámci samostatné České republiky – stříbro na domácím šampionátu v roce 2010. V současnosti hájí zelenobílé barvy brněnského klubu seniorské reprezentantky Natálie Stoupalová a Eliška Hamzová.

Kniha 30 let s Žabinami je k dostání na webu Žabiny Brno.

Autor: resp Zdroj a foto: Žabiny Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*