Veřejnosti se v Brně poprvé otevřou rekonstruované Zahrady pod Petrovem. Představí sakrální architekturu

V pondělí 8. června 2020 se úderem „petrovského“ poledne v 11.00 hodin veřejnosti poprvé otevřou rekonstruované Zahrady pod Petrovem. Kromě nové odpočinkové zóny v centru Brna nabídnou expozici o sakrální architektuře brněnské diecéze, která se skládá ze dvou částí. Venkovní instalace, jež bude každoročně obměňována, představí během následujících pěti let celkem 24 architektonicky zajímavých kostelů z období 12. – 18. století nacházejících se na území brněnské diecéze.

V posledních 30 letech prošla obnovou a zpřístupněním většina zahrad a parků v okolí katedlály sv. Petra a Pavla v Brně. Nyní k nim přibudou také zahrady na sever od katedrály. Cílem projektu spolufinancovaném z peněz Evropské unie byla obnova původního charakteru zahrad. Oprava spočívala zejména v terénních a vegetačních úpravách a v citlivé rekonstrukci historických ohradních zdí.

Došlo také k rekonstrukci stávajících prostor v interiéru přístavku pod ohradní zdí, s přímou návazností na centrální část zahrad, kde byly vybudovány nové prostory pro expozice a výstavy Diecézního muzea a také sociální zařízení a zázemí pro matky s dětmi.

Ohradní zeď byla obnovena a restaurovány byly i dvě sochy, které jsou v ní umístěny. Na ohradní zdi, která odděluje prostor mezi katedrálou a těmito zahradami, byl obnoven původní dveřní otvor a ke zdi bylo přistaveno točité schodiště, které vytvořilo třetí vstup do zahrad přímo od katedrály, čímž došlo k propojení dalších částí památky. Veřejnosti se tak naskytne možnost využívat dosud nezpřístupněné prostory historických zahrad.

Relaxace i kulturní akce

Obnovou a rekonstrukcí zahrad byl umožněn vstup do unikátních přírodních prostor nejen k odpočinku a relaxaci návštěvníků, ale také k pořádání společenských a kulturně – vzdělávacích akcí. Díky instalaci rampy pro imobilní byl zajištěn bezbariérový přístup do snížené části zahrad z ulice Petrské.

Autor: red Zdroj a foto: Biskupství brněnské

Související články

Přečtěte si  Minipivovary na jižní Moravě zažívají boom, jejich počet vzrostl na sedmdesát

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*