Věřím, že něco chceme budovat a ne rozbíjet. V tom jsem životní optimista.

Volby do Evropského parlamentu nejsou jen soupeřením zkušených politických rutinérů, ale také mnoha nových neokoukaných tváří. Jednou z nich je i tvář Vladana Ševčíka, lídra Moravského zemského hnutí, kterého zaregistrovali především televizní ve volebních spotech. Zeptali jsme se ho, co ho motivovalo ke kandidatuře do europarlamentu a na jeho dojmy z volební kampaně.

Lidé vás jako politika doposud neznali. Jak se to stalo přihodilo, že jste se stal hned lídrem kandidátky do eurovoleb?

O politiku se dlouhodobě zajímám a jedno volební období jsem strávil jako zastupitel menší obce. Tam jsem si potvrdil, jak je těžké něco dosáhnout, když velkou část rozpočtu tvoří dotační tituly, kterými zprostředkovaně stát prostřednictvím kraje určuje co bude obec budovat. Kdyby těmito penězi vládly obce nemusely by zbytečně utrácet za nesmyslné projekty.

Je to jako s vinohradem. Sedm let tvrdě pracujete než začnete sklízet plody svého úsilí.”

Lídrem do evropských voleb jsem se stal po dohodě s předsedou MZH Ondřejem Hýskem. Jsem technik a mám rád když se správné věci správně řeší. A myslím, že by v politice mělo vládnout méně emocí a více pragmatismu. Základem pro dobře odvedenou práci jak v zaměstnání, tak v politice je fakt, že vás práce musí bavit a je třeba se dívat do vzdálenější budoucnosti. Je to jako s vinohradem. Sedm let tvrdě pracujete než začnete sklízet plody svého úsilí. Třicet let pak musíte pracovat, aby jste ho udrželi ve formě a měli z něj skvělá vína. Tak to v životě na Moravě chodí.

Máte za sebou dlouhou kampaň, mnoho televizních a rozhlasových debat. Kde na to berete čas a energii. Předpokládám, že nejste profesionální politik?

Ne, státní správa či politika mne skutečně neživí. Živí mne profese energetika. Co se ale času ale i financí do kampaně týče, mám tolerantní ženu, která mne podporuje v této investici do budoucnosti našich dětí. Místo dovolené happeningy, ale jak říkám kdyby mě to nebavilo nedělal bych to.

Je něco co vás během dosavadní volební kampaně mile případně nemile překvapilo? Co jste třeba nečekal?

Přečtěte si  Ovce a ovčáci se vrací na Praděd. Tradiční pastva pomůže vzácným rostlinám

Mile mne překvapilo při kontaktní kampani, kolik lidí smýšlí stejně a podporují nás, ale nevěří, že jejich hlas může něco ovlivnit. Naopak nečekal jsem kolik organizace, činností, úsilí a práce kolem voleb probíhá. A je to pro mne velká zkušenost. Máme to na bedrech a volebnímu týmu za to velký dík.

Zažil jste i nějakou nepříjemnou zkušenost?

Ano, když jsem v debatě na Českém rozhlase upozornil spoludiskutujícího, že opakovaně užívá pro pojmenování České republiky název Čechy, byl jsem moderátorem upozorněn, že se tak České republice dnes říká, takže to nevadí. Český rozhlas asi přestává být solidní.

Jak odhadujete výsledky voleb? Uspějí spíše proevropské nebo euroskeptické strany a hnutí?

Věřím, že něco chceme budovat a ne rozbíjet. V tom jsem životní optimista. Proto dle mne pro evropské síly zvítězí a přesvědčí, že lepší je stavět mosty než je bořit …

A jak podle vás uspěje Moravské zemské hnutí?

Doufám, že přesáhneme 1 procento. Bylo by to pro nás velké povzbuzení, že myšlenky Moravské samosprávy znovu získávají podporu.

Vladan Ševčík, 44 let

Pracuje jako výcvikový inženýr-expert v Centru přípravy personálu jaderných elektráren v Brně. Je ženatý, má dvě děti a bydlí v Olšanech nedaleko Brna.

Zajímá se o lidi a politiku doma na Moravě i v zahraničí. Je pragmatik se zaměřením na logiku a funkčnost systému.

Má rád moderní technologie a dobrá vína. Relaxuje prací ve vinohradě, jízdou na kole a při volejbale.

Autor: red

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*