VIDEO: V Bílých Karpatech našli otráveného orla, zřejmě šlo o karbofuran

Video zachycuje záchranu mladé samice orla královského, kterou někdo úmyslně otrávil.

V obci Hrubá Hrubka v podhůří Bílých Karpat byl na konci minulého týdne nalezen orel královský, který nemohl létat. Našli jej pracovníci zdejší Horňácké farmy, kteří ptáka odevzdali do péče záchranné stanice. Naděje na záchranu je velmi malá. Zřejmě šlo o otravu zakázaným karbofuranem.

“Orel nebyl schopen letu, a tak jsme bezodkladně začali hledat pomoc. Nejprve poskakoval po krajnici, ale pak se rozhodl vyhledat útočiště pod naším terénním autem,” uvedli pracovníci Horňácké farmy na svých stránkách.

Ihned kontaktovali záchrannou stanici volně žijících živočichů v Buchlovicích. “Podle pokynů pana Tomeška z buchlovské Záchranné stanice volně žijících živočichů jsme orla odchytili a do hodiny si jej záchranář převzal,” popsali další průběh kauzy.

Případy otravy se množí

Přivolaný záchranář Karel Tomešek identifikoval mladou samici orla královského, který je velmi vzácným druhem hnízdícím právě v Bílých Karpatech. Samice měla na zádech připevněnou i vysílačku. Tomešek samici převzal do péče s nízkou nadějí na záchranu. Orel byl totiž úmyslně otráven nervovým jedem.

Nalezená mladá orlice není zdaleka první obětí otravy způsobené člověkem. V oblasti Bílých Karpat se podle záchranářů objevilo vícero pastí na velké dravce. Trávicí látka dosud nebyla identifikována, jedná se ale patrně o prudce jedovatý a v celé EU zakázaný jed karbofuran.

Buchlovická záchranná stanice bezodkladně podala trestní oznámení na policii. Jednoho traviče z Moravy už se podařilo nedávno dopadnout.

Podívejte se na video, které zachycuje odchyt otrávené orlice.

Autor: pjk, foto a video: Horňácká farma

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*