Vila Tugendhat má konkurenci. V Brně objevili unikátní byt z 30. let

K objevu architektonického skvostu vedla šťastná náhoda. Svým významem konkuruje dalším funkcionalistickým památkám.

AKTUALIZOVÁNO

Šťastná náhoda vedla k objevu bytu s kompletně zachovaným interiérem z 30. let v centru Brna. Jedná se významnou architektonickou památku meziválečné zemské metropole. Z objeveného bytu se má stát nový reprezentativní prostor.

Na architektonický skvost se zapomnělo

“Ještě před týdnem jsem neměl ani ponětí o tom, že se v Brně nachází dochovaný interiér bytu z 30. let, který zjevně vytvářel nějaký renomovaný designér nebo architekt. Byt jsem ihned navštívil. S oslovenými odborníky jsme se shodli na tom, že Brno takto kvalitní a dochovaný interiér bytu nemá a že stojí za to, aby byl zachován na svém místě, obnoven a bytu se našla nějaká nová reprezentativní funkce,” uvedl brněnský etnolog a archeolog Michal Doležel, který patřil mezi objevitele interiérů v aktuálně nevyužívaném bytě nacházejícím se ve správě městské části Brno-střed.

Jak Michal Doležel, který se o brněnské památky dlouhodobě zajímá a pomáhá je chránit, záhy zjistil, s bytem na Hlinkách, kde se zachovaný interiér nachází, se pojí zajímavá historie. Od roku 1933 v něm bydlel Richard Herdan, který byl vedoucím exportního oddělení Škodových závodů pro jižní Ameriku. Svědčí o tom i iniciály “HR” na kování zakrývající ústřední topení v jednom z pokojů. Ženou Richarda Herdana byla Johanna Teltscher, dcera známého židovského intelektuála Eugena Teltschera, kterému patřil celý dům na Hlinkách. Náhodně objevený interiér tak představuje významného pamětníka společenského života meziválečné moravské zemské metropole.

Richard Herdan dostal nabídku na novou práci v zahraničí, kterou přijal a v srpnu 1938 s celou rodinou opustil Československo. Herdanovi se tím zachránili před tragickým osudem, který stihl jejich příbuzné coby osoby židovského původu. “Své rodné město už nikdy neuviděl. Je skoro zázrak, že se byt manželů Richarda a Johanny Herdan dochoval v tomto stavu,” vysvětlil Doležel, který je rovněž jihomoravským krajským zastupitelem.

Konkurence Vily Tugendhat?

Doležel se spolu s dalšími chce zasadit o to, aby po odborném zajištění a průzkumu začal unikátně zachovaný byt plnit reprezentativní funkci. Už teď začíná být význam bytu na Hlinkách srovnáván se světoznámou funkcionalistickou Vilou Tugendhat, která patří mezi památky UNESCO na Moravě.

Přečtěte si  Nový seriál o Mendelovi připomene dvě stě let od narození slavného genetika

“Připravuje se pasportizace dochovaného interiéru a materiálový průzkum. Pak by zde mohl vzniknout reprezentativní prostor. Pomohlo by to prestiži a turistické atraktivitě města i celého regionu. V současné chvíli jsem v kontaktu s potomky původních majitelů bytu, které chci dostat do Brna,” prozradil své plány Michal Doležel.

Autor: pjk, foto: Michal Doležel, Dominik Matus

Doporučujeme


9 Comments

 1. V tomto bytě jsem skoro vyrůstala. Jsem šťastná, že se vše dochovalo. Myslím, že i moje rodina je dojatá když vidí tyto fotografie. Děkujeme za oživení vzpomínek. Byl byl opravdu nadčasový!!

  7
  1
 2. Zajímalo by asi nejen mě, jaké bylo užívání bytu do dnešní doby a kdy byl naposled obydlen. Neškodilo by zveřejnit více informací.

  15
 3. Lidi nemají kde bydlet a město Brno se chlubí byty, tak ho teď pěkně opečovávejte a ty další taky 😀 hlavně nic nepronajímejte lidem!!!

  • Vaši zastupitelé ale na druhou stranu pilně pracují na tom, aby měli kde bydlet. Brněnské městské části rozprodávají městský bytový fond za peníze značně pod tržní mírou. Záchrana jednoho cenného interéru nikoho nijak zásadně bytovou krizi v Brně nezmění, nesystémové rozprodávání městskéhpo bytového fondu a jakákoliv absence koncepce jeho budoucího rozvoje ano. Přemýšlejte o tom, než půjdete příště k urně.

   • Dalsi vtip je najemne, ktere si mestske casti/magistrat uctuje. V Cernych Polich byt 2+1 50m2 cca 6500czk. Lisen 3+1 70m2 6600czk. Na Vinohradech je najemne jeste mensi. Kdo z nas to ma? Privilegovane skupiny si lebedi za pul darma ve spolecnem. Pravidlo radneho hospodare jak prase. Toto je situace v Brne 30 let po prevratu! Komunisticke mysleni ODS a CSSD se zrejme na OPBH predava z otce na syna. Netransparentni pridelovani bytu. Kazda mestska cast si to tam solicha po svem. Podle me mesto ani nevi kdo kde bydli. Nikdo pravidelne nekontroluje, zda najemnici nevlastni nemovitost urcenou k bydleni cimz by meli ztratit narok na bydleni v mestskem byte. Proste bordel. Zajimalo by mne, zda uz nekoho napadlo Magistrat zazalovat, protoze pronajimat byt za 6500czk kdyz trzni cena je minimalne 10000czk je hruba rozkradacka.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*