Vodohospodáři vrátili části říčky Hruškovice na Kyjovsku přírodní ráz

Bezmála kilometrový úsek říčky Hruškovice nedaleko Kyjova revitalizovaly Lesy ČR. Vodohospodáři rozvolnili trasu kdysi uměle napřímeného koryta toku a zvýšili jeho dno, takže se teď voda snáze rozlévá do okolní nivy. Zásah by měl pomoci krajině strádající suchem.

Projekt za 5,6 milionů korun je součásí programu Vracíme vodu lesu, který realizují Lesy České republiky. „Díky trvalému zvýšení dna zůstává v krajině více vody, což ovlivní i hladinu podzemní vody
v okolí,“
říká Pavel Hopjan, vedoucí Správy toků pro povodí Dyje z Lesů ČR. Kromě rozvolnění koryta potoka vzniklo také šest nových tůní a na březích bylo vysazeno přes 70 stromů, převážně dubů letních.

Revitalizaci Hruškovice z velké části finančně podpořil Státní fond životního prostředí České republiky prostřednictvím Národního programu Životní prostředí.

Projekt Vracíme vodu lesu se zaměřuje na zadržování vody v lesní krajině a obnovu přirozených vodních poměrů. Prostřednictvím budování tůní, mokřadů, malých přehrážek a dalších krajinotvorných opatření pomáhá zpomalovat odtok dešťové vody, zvyšovat odolnost lesů vůči suchu a podporovat biodiverzitu. Projekt propojuje vlastníky lesů, odborníky, dobrovolníky i veřejnost s cílem vrátit vodu tam, kde dříve přirozeně zůstávala, a přispět tak ke zdravější a stabilnější krajině. Od roku 2019 byly v aktivitách projektu investováno více než 2 miliardy korun.

Autor: red Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*