Vůdčí osobnost moravského hnutí připomene pamětní deska. Boleslav Bárta tragicky zahynul před třiceti lety

Boleslav Bárta v čele demonstrace za obnovení samosprávy Moravy a Slezska

Boleslav Bárta stanul na začátku 90. let v čele hnutí za obnovu samosprávné Moravy a Slezska. Dětský psycholog perzekvovaný komunistickým režimem působil jako charismatická vůdčí osobnost. Letos je to třicet let od jeho tragického úmrtí při vyjednávání o vnitřním uspořádání Československa. Bártův odkaz připomene pamětní deska umístněná v Brně. Stojí za ní Společnost pro Moravu a Slezsko, s jejímž předsedou Ondřejem Mlejnkem jsme vedli rozhovor.

Psal se 31. květen 1991, když došlo ve slovenských Budmericích k náhlému úmrtí vůdčí osobnosti hnutí za obnovu samosprávné Moravy a Slezska na jednom z řady jednání o státoprávním uspořádání Československa. Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko, kterému Boleslav Bárta předsedal, na těchto jednáních prosazovalo myšlenku trojfederace, tedy vnitřní dělení Československa na tři celky v podobě Čech, Moravy se Slezskem a Slovenska. Následný rozpad společného státu této myšlence značně uškodil. Moravské hnutí od tragické smrti svého charismatického lídra postupně zesláblo.

Třicet let po Bártově smrti dojde k odhalení pamětní desky na jeho počest. Bude k vidění na budově dětské psychologické poradny na ulici Zachova, kterou tento významný dětský psycholog spoluzakládal. Za nápadem stojí Společnost pro Moravu a Slezsko, jejíhož předsedy Ondřeje Mlejnka jsme se zeptali na podrobnosti ohledně života Boleslava Bárty i desky samotné.

Významný psycholog i bojovník proti nespravedlnosti

“Docent Boleslav Bárta byl úspěšný psycholog, který se věnoval například poruchám spánku nebo klinické psychologii. V souvislosti s Moravou to byl také předseda Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnosti pro Moravu a Slezsko, které usilovalo o obnovu komunistickým režimem nespravedlivě zrušené zemské samosprávy,” popisuje Bártovo působení Ondřej Mlejnek.

Počátkem devadesátých let dosáhlo toho politické hnutí výrazného volebního úspěchu, když na Moravě a ve Slezsku skončilo v parlamentních volbách druhé, hned za dominantním Občanským fórem, a v některých okresech dokonce zvítězilo. Velká většina společnosti na Moravě a ve Slezsku v té době požadovala obnovu Země moravskoslezské, ať už jako autonomní součásti České republiky, nebo jako jedné ze tří republik federalizovaného Československa.

Hrob Boleslava Bárty na brněnském Ústředním hřbitově

“K tomu bohužel nedošlo. Hlavním důvodem byl odpor pražských centralistů a také slovenských nacionalistů, kteří si trojfederaci nepřáli. Dalším důvodem následného neúspěchu bylo úmrtí charismatického Bárty,” hodnotí Mlejnek.

Poslední hřebíček do rakve tehdejších snah o emancipaci Moravy a Slezska podle něj posléze zasadilo rozdělení Československa a z něho plynoucí všeobecná frustrace Moravanů a Slezanů, kteří si z velké většiny rozdělení společného státu nepřáli.

Současný předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko zároveň vyjádřil přesvědčení, že má smysl pokračovat v Bártově práci. “Jeho hlavní politický cíl, tedy emancipace Moravy a Slezska, nebyl ani zčásti naplněn. Naopak, od té doby došlo ještě k větší centralizaci státu a nově zřízené kraje ani vzdáleně nerespektují hranice mezi Čechami a Moravou. Jedná se o zásadní nespravedlnost,” domnívá se Mlejnek.

Přečtěte si  Počasí Dukovanské elektrárně přeje. Díky příznivým teplotám pracuje na maximální výkon

Dětská poradna funguje dodnes

Jak předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko uvedl, motivací pro umístění pamětní desky byla vedle zásluhy o dětskou psychologii také Bártova práce a nakonec i obětování zbytků podlomeného zdraví ve prospěch vlastní země. Vedle místa Bártova posledního odpočinku na brněnském Ústředním hřbitově se bude jednat o první stálou připomínku jeho odkazu. K odhalení desky dojde v sobotu 29. května, v 11 hodin.

V domě na Zachově ulici Boleslav Bárta v roce 1958 zřídil Dětskou psychologickou poradnu, která byla roku 1967 přejmenována na Psychologickou výchovnou kliniku. Jednalo se o jeho dlouholeté pracoviště. V roce 1973 byl Bárta z politických důvodů odvolán z funkce ředitele této kliniky a následně musel toto pracoviště dokonce úplně opustit. Instituce pod názvem Pedagogicko-psychologická poradna Brno na tomto místě působí dodnes.

Ondřej Mlejnek, archeolog a moravský patriot

Spolek vypsal veřejnou sbírku

Zhotovení a umístění pamětní desky financuje Společnost z vlastních prostředků. “Za účelem financování této desky vypsala Společnost pro Moravu a Slezsko veřejnou sbírku, do které mohou přispět všichni moravští a slezští patrioti. Obejdeme se bez dotací,” informoval Mlejnek s tím, že pokud se podaří vybrat vyšší částka, než je pořizovací cena pamětní desky, budou přebývající peníze použity na financování dalších aktivit spolku.

Mezi další plánované aktivity Společnosti pro Moravu a Slezsko podle Mlejnka patří odborná konference na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, která se v případě příznivého vývoje koronavirové situace uskuteční den před odhalením pamětní desky.

Po samotném odhalení proběhne ještě ten den Moravské odpoledne, které se uskuteční v areálu CITY BEACH Brno u Opuštěné ulice. V rámci této akce se mohou návštěvníci těšit na vystoupení jazzové zpěvačky Hany Robinson, folkového zpěváka Tomáše Kočka nebo na cimbálovou muziku Pajtáš. Představena bude také činnost dalších moravských spolků, a kromě toho je v plánu i volejbalový turnaj. K dispozici bude samozřejmě i občerstvení a dětský skákací hrad.

“Všechny tyto akce bychom chtěli věnovat památce třicátého výročí od tragického skonu docenta Boleslava Bárty. Doufáme, že nám platná vládní opatření umožní jejich uskutečnění v plánovaném termínu,” říká s nadějí v hlase Ondřej Mlejnek.

Autor: pjk, foto: archiv, Společnost pro Moravu a Slezsko

Pamětní desku na počest Boleslava Bárty lze finančně podpořit na účet Společnosti pro Moravu a Slezsko. Číslo účtu je 2701860643/2010. Do zprávy pro příjemce je třeba napsat heslo „Bárta“.

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*