Výkopové práce ve Znojmě odhalily fragmenty středověkého mostu, který byl součástí Dolní brány

V rámci výkopových prací při opravě Kollárovy ulice byly odhaleny části historického mostu. Předpokládá se, že jde o součást středověkého opevnění města. V současné době místo dokumentují archeologové.

Most se skládal ze dvou mostních oblouků a stál samostatně v příkopu před barbakánem, ze kterého se na něj skláněl padací moct. V prostoru pod Vlkovou věží byl postupně budován systém bran, z nichž nejmladší, nyní odkrytá, pochází z 15. století

Na Kollárově ulici aktuálně probíhá komplexní oprava silniční komunikace, a to včetně vybudování nových chodníků a nového veřejného osvětlení. Úpravou projde také nejbližší okolí Vlkovy věže. Součástí projektu je i rekonstrukce plynovodu a menší úpravy na kanalizaci, aby nebylo nutné do nových povrchů v následujících letech zasahovat. Investice města je 6,8 milionů korun bez DPH. 

Archeologické práce nebudou mít vliv na předpokládaný termín dokončení rekonstrukce Kollárovy ulice. Hotovo má být do 4. září 2023. 

Vlkova věž a Dolní brána – Vlkova věž, jak uvádí historik Jiří Kacetl, je nejlépe dochovaná a také nejmohutnější hranolová věž gotického opevnění Znojma bývala součástí složitého fortifikačního systému Dolní či Vídeňské brány. Vlkova věž byla vystavěna v polovině 13. století jako součást hlavního hradebního pásu kolem celého města. Vedle věže byla v ose Kollárovy ulice, jako pojítko mezi vnitřním a parkánovým hradebním pásem, situována nízká hranolová brána s mříží a padacím mostem přes hluboký příkop táhnoucí se před parkánovou hradbou. Na hraně vnějšího valu příkopu se pak nacházela další brána, za kterou byl v 2. polovině 15. století vyhlouben ještě jeden hluboký vodní příkop. V polovině 19. století byl důmyslný systém Dolní brány zrušen, příkopy zasypány, všechny brány zbourány. Jediná Vlkova věž přetrvala.

Autor: red Zdroj a foto: Město Znojmo

Související články

Přečtěte si  Relaxační zóna na Velkém náměstí v Kroměříži měla úspěch. Během léta přilákala tisíce návštěvníků

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*