Jeskyně Výpustek otevírá novou trasu, provede obvodem tajného krytu uprostřed Moravského krasu

Jeskyně Výpustek ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt, který vznikl v 60. letech minulého století. Za druhé světové války zde byla podzemní továrna.

V jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu se od 12. února otevře ve zkušebním režimu druhá prohlídková trasa. Dosavadní klasický okruh provází tajným podzemním velitelstvím z dob socialismu. Nová trasa povede po jeho obvodu. A nabídne pořádné dobrodružství.

Starší trasa návštěvníkům ukazuje takzvaný “kryt”, tajné podzemní velitelství, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda vestavěla v délce dvě stě metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt.

Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Bez elektrického nasvícení, s čelovkami na helmách, v oblečení, které si lze zašpinit, či overalech, návštěvníci v malých skupinách maximálně desíti lidí projdou i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu.

Za prohlídku v podřepu se ale odmění pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně uvidí i historické podpisy dobových návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni.

Po prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání patnácti schodů a nově vybudované kovové lávce dostanou přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Po cestě uvidí i řadu zajímavých barevných přírodních sintrových náteků.

„Na rozdíl od klasické cesty krytem není nová trasa bezbariérová, její délka bude 690 metrů a potrvá zhruba 80 minut. Vycházet bude podle zájmu po rezervaci předem na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let,“ přiblížila vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková.

O plánované nové trasy jsme už dříve psali v tomto článku.

Aby bylo zpřístupnění možné, musela Správa jeskyní ČR získat souhlasné stanovisko státní ochrany přírody – Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras a báňského úřadu, který dohlíží na bezpečnost činností v podzemí.

V Moravském krasu přibývají zážitkové trasy

Svou náročností nový okruh připomíná zážitkovou trasu “Po stopách Nagela” ve spodních patrech Sloupsko-šošůvských jeskyní. Správa jeskyní v Moravském krasu ji úspěšně provozuje již několik let. Je ovšem ještě fyzicky náročnější a její účastníci musí mít nejméně deset let.

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřeny tři z pěti jeskyní. Kromě Výpustku ještě Punkevní jeskyně s vodní plavbou elektroloděmi a Sloupsko-šošůvské, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

Zdroj a foto: Správa jeskyní ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*