Výročí srpnové okupace si v Olomouci připomenou projekcí dokumentu a výstavou dobových fotografií

Pětapadesáté výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968 si Olomoučané připomenou v novém kulturním stánku, Červeném kostele, který je součástí Vědecké knihovny. K půlkulatému výročí je připravena projekce dokumentu Adama Drdy nazvaného Se Sovětským svazem na věčné časy? A také výstava Vzpomínky na srpen 1968, která dobové fotografie doplňuje příběhy pamětníků.

Spolek Paměť národa prostřednictvím příběhů přináší reminiscence na dobu, kdy konzervativní křídlo Komunistické strany Československa pozvalo do své země vojska pěti zemí Varšavské smlouvy – socialistického vojenského paktu v čele se Sovětským svazem. „V kontextu současné invaze ruských okupantů na území Ukrajiny vidíme, že svoboda a národní suverenita jsou cenné a velmi křehké hodnoty. Proto je třeba si výročí okupačních vojsk na území Československa nadále připomínat,“ zdůraznil náměstek primátora Viktor Tichák.

Okupaci Olomouce připomíná pamětní deska na budově dnešní Pedagogické fakulty Univerzity Palackého na Žižkově náměstí. Právě tam sídlila desítky let komandatura okupačních vojsk. Vzhledem k probíhající rekonstrukci univerzitní budovy je ale nyní deska sňata a vystavena bude právě v Červeném kostele. „Účastníci vzpomínkového aktu z řad rehabilitovaných vojáků a politici k ní položí květiny,“ uvedl Bohumil Reml, který je předsedou Vojenského spolku rehabilitovaných Armády ČR. Invaze vojsk podle něj vedla k omezení svobody i suverenity celého národa. „Ani v armádě jsme se s tím tehdy nesmířili, hlasitě jsme vyjádřili svůj nesouhlas s okupací. Byli jsme vyhozeni, souzeni, šikanováni. A s námi i celé rodiny,“ vzpomněl Bohumil Reml. Z armády bylo propuštěno 11 500 příslušníků. Rehabilitace se dočkali až po roce 1989. Dnes jich žije kolem osmi set.

Spolek rehabilitovaných chce do budoucna připravit v Olomouci ještě jednu připomínku srpna 1968, žulový balvan s nápisem Nezapomeneme.

Program k výročí okupace v Červeném kostele

Pondělí 21. srpna

14:00 pietní akt
15:00 projekce filmového dokumentu
15:45 beseda s autorem dokumentu Adamem Drdou
16:30 ukončení

Autor: red Zdroj a foto: Město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Veřejný prostor jako plátno. Street Art Festival v Olomouci představil moderní umění na sedmi veřejných plochách

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*