Vyšetření protilátek na Covid v Ostravě urychlí automatická laboratorní linka

Automatická laboratorní linka v ostravské fakultní nemocnici

Fakultní nemocnice Ostrava začala využívat plně automatickou laboratorní linku i pro vyšetření na přítomnost protilátek proti onemocnění Covid-19. Pomocí nově zavedené metody tak mohou zájemci informaci o množství protilátek v těle získat už ve stejném dni, kdy jim je odebrána krev.  

Vyšetření poskytuje jednoznačnou informaci

Nová laboratorní linka, kterou v Ústavu laboratorní medicíny ostravské fakultní nemocnice uvedli do provozu začátkem března letošního roku, teď umožňuje zavedení výrazně rychlejší metody, která odhalí, zda má člověk proti dostatek protilátek proti koronaviru. Ty se tvoří buď po prodělané infekci nebo po vakcinaci.

Pokud zájemce o toto vyšetření ví, že nemoc prodělal, je ideální přijít k odběru krve nejdříve druhý až třetí týden po pozitivním PCR testu. Přijít ale může i člověk, který měl test negativní, a my mu na základě výsledku laboratorního testu bezpečně odpovíme na otázku, jestli nemoc prodělal,“ uvedla Petra Masarovičová z úseku klinické imunologie a alergologie.

Na test mohou očkovaní lidé

Laboratoř tedy vydá jednoznačné osvědčení o tom, zda člověk protilátky proti viru v danou chvíli má, popřípadě zda už nemoc prodělal. Test mohou podstoupit i lidé, kteří už dostali vakcínu. V tomto případě je ideální doba k odběru krve tři týdny až dva měsíce po druhé očkovací dávce. Odběr krve absolvuje zájemce o toto vyšetření v Odběrovém centru, které je ve 4. patře Polikliniky FN Ostrava.

“Pokud přijde v úterý nebo v pátek, výsledek dostane ještě týž den. Mimo tyto zatím vyhrazené dny se ho dozví do tří pracovních dnů. Vyšetření nehradí zdravotní pojišťovny, jeho cena je 750 korun,” informovala ostravská fakultní nemocnice.

Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*