Vyšla kniha O Červenáčkovi. Malíř Pavel Čech v ní nevšedně rozšiřuje foglarovský svět o nové barvy a emoce

Pavel Čech

Kdo by neznal Rychlé šípy, legendární partu, jejíž příběhy, ať už ve formě komiksů nebo v knižním zpracování, hltají kluci a holky již po několik generací. Od smrti jejich autora Jaroslava Foglara již uběhlo víc jak 20 let, ale svět který ve svých románech a kreslených příbězích vytvořil žije dál. Stále vycházejí původní příběhy a vznikají také nové. Bohatý, barevný a také mnohdy tajemný svět hrdinů foglarovek láká nové autory k tvorbě děl, která na foglarovky navazují. Jedním z nich je také brněnský malíř Pavel Čech, jemuž v polovině října vyšla komiksová kniha O Červenáčkovi.

A nejde o knihu ledajakou. Rychlé šípy v ní čelí největší výzvě, s jakou se kdy setkaly. Dospějí až k hranici, vedle níž bledne i Rozdělovací třída a jejímuž překročení se Jaroslav Foglar ve své tvorbě vždy vyhýbal. Přesto není komiks Pavla Čecha popřením díla jeho velkého předchůdce, ale právě naopak, je upřímnou foglarovskou poctou a zároveň autonomním příběhem, který svět Červenáčka a jeho přátel citlivě rozšiřuje o nové barvy a emoce.

Specifický je tento příběh, navazující na foglarovy Rychlé šípy, hned v několika ohledech. Z pětice hochů se zaměřuje pouze na toho nejmladšího, tedy Červenáčka. „ Možná si vybavujete zápletku, jak nemohl jít Červenáček s ostatními do Stínadel. Je to takový zvláštní moment v knize Záhada hlavolamu. Určitá nespravedlnost. Později jsem si uvědomil, že to tehdy ten neomylný Mirek Dušín nevyřešil zrovna nejlépe. Tak jsem si říkal, jak to asi tehdy bylo,“ vysvětluje Pavel Čech, proč se rozhodl vytvořit příběh O Červenáčkovi.

Kdo čeká od knihy dobrodružné pátrání na opuštěné půdě nebo v neprobádaných skalách, bude překvapen. Autor se pouští spíše do neprobádaných končin duše dospívajícího chlapce nebo možná spíše chlapce, který pozoruje dospívání svých kamarádů. Pavel Čech nezapírá, že částečně čerpal i ze svých vlastních dětských prožitků. „Já jsem si to klukovství, hry, stavění týpí, podržel nejdéle ze svého okolí. Přijde mi to období zvláštně smutné a nostalgické. Jak jsme seděli u ohýnku, něco jsme plánovali, mysleli jsme si, že to tak bude pořád, a ono to přesto muselo být někdy naposled. Tak i Rychlé šípy asi někdy naposled šly na výpravu, hrály tam nějakou hru. Nemohlo to tak být asi do nekonečna,“ doplňuje autor.

Přečtěte si  Představení Labyrint připomene 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského

Nejde o klasické pokračování, ale spíše o poctu Jaroslavu Foglarovi

Foglarovky stále vycházejí a těší se velké oblibě. Pavel Čech to přisuzuje i faktu, že je tato látka stále živá i díky dalším autorům, kteří z ní čerpají a na Foglarovo dílo navazují. „Nechtěl bych aby to bylo vnímáno jako pokračování Rychlých šípů, nějaká nová další dobrodružství. Ono to tak bývá, že po smrti autora, když se jeho témat neujmou další tvůrci a nevymýšlejí z toho třeba divadlo, komiksy, tak že to pak upadá v zapomnění. Takže si myslím, že je dobře, že se k tomu dílu postaví jiný autor a dává mu nové významy a formy. Tak i já jsem se tímto chtěl přičinit, aby ty Rychlé šípy ještě chvíli byly živé,“ vysvětluje autor, proč se do realizace knihy pustil.

O tom, že má Pavel Čech k foglarovkám opravdu blízko svědčí i fakt, že kniha vznikla poměrně rychle a lehce. „Tak nějak se mi to vylíhlo pod rukama, až jsem se divil, jak je to dlouhý příběh. Předtím jsem nikdy neplánoval, že bych udělal pokračování Rychlých šípů“.

Jak sám autor dodává, další pokračování knihy neplánuje, ale těší se, jak se potenciálu, který ve foglarovkách vidí, chopí další tvůrci: „Tam se nabízí ještě tolik látky. Například takové Bratrstvo kočičí pracky. Kdo byl ten Bohouš, z čeho měl ty strachy? Nebo ten Štětináč, který měl zálibu v krysách a Dlouhé bidlo, to byla taky zajímavá postavička. To a další motivy jen čekají na nějaké tvůrce až to zpracují.

Křest knihy proběhne 23. října v Brně

Knihu O Červenáčkovi s dovětkem Tomáše Prokůpka vydalo nakladatelství Petrkov.

Křest knihy proběhne ve středu 23. října v atriu Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici v Brně.

Zhruba od 17:00 se budou moci čtenáři setkat s autorem, případně si nechat knihu podepsat.

 

 

 

Pavel Čech (50) je brněnský malíř, autor komiksů, ilustrátor a tvůrce autorských knih. Pracoval jako opravář v Královopolské strojírně a 15 let jako profesionální hasič. Od roku 2004 se živí malováním a psaním. Ve své tvorbě se věnuje především dětem. Tvoří také komiksy pro magazín Aargh a ilustruje básnické sbírky a romány. Je držitelem ceny Magnesia Litera za rok 2013.

Přečtěte si  Fotoreportáž: Bobkovníci udržují oslavy fašanku předků

Autor: red Foto: Facebook Pavla Čecha

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*