Vyšla známka na počest nejstarší moravské univerzity. První univerzita v Olomouci vznikla před 450 lety

Ve středu 18. října představila Česká pošta novou příležitostnou poštovní známku, která je věnovaná Univerzitě Palackého v Olomouci. Tato univerzita, která navazuje na první moravskou univerzitu a druhou nejstarší v ČR, byla v Olomouci založena před 450 lety. Grafický design známky, který byl vytvořen pomocí akvarelu, je dílem Josefa Dudka.

Univerzita v Olomouci vznikla 22. prosince 1573 udělením příslušných práv dosavadní olomoucké koleji Tovaryšstva Ježíšova a vysokoškolská výuka začala o tři roky později. V současnosti sestává z osmi fakult a umožňuje studium ve více než 270 studijních programech. V rámci přírodovědecké fakulty a lékařské fakulty zároveň provozuje tři mezinárodní vědecká centra. Pravidelně se umisťuje mezi třemi nejlepšími českými vysokými školami ve světovém kontextu.

Ústředním motivem nové známky je šikmo vsazený panel se znakem a jménem univerzity a panoramatem historického centra Olomouce. Za panelem stojí postava s brýlemi pro práci s virtuální realitou rozpínající ruce od hromádky knih k mlhovině napravo. Šikmá plocha panelu pro virtuální reality symbolizuje dynamický vývoj od klasického způsobu studia a bádání, přes vědeckou současnost k budoucnosti.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 27 Kč.

Součástí emise je obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž námětem je trojice studentů na oblíbeném místě setkávání mladých lidí u sloupu Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí. Studentka vlevo drží v ruce složky s logem Pevnosti poznání – centra popularizace vědy a výzkumu.

Emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku ofsetem v nákladu 400 000 kusů a FDC digitálním tiskem nákladem 2 300 kusů. Zájemci si mohou novou příležitostnou písmenovou známku zakoupit na přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Univerzita v Olomouci vznikla 22. prosince 1573 udělením příslušných práv dosavadní olomoucké koleji Tovaryšstva Ježíšova. Vysokoškolská výuka začala o tři roky později. V době stavovského povstání univerzita na čas zanikla, ale byla obnovena v roce 1621. V roce 1778 byla moravská univerzita na čas přestěhována do Brna. V roce 1827 byla univerzita v Olomouci onovena a pojmenována C. k. Františkova univerzita v Olomouci. V roce 1860 císař František Josef I. dekretem univerzitu zrušil, v Olomouci zůstala kromě univerzitní knihovny pouze samostatná teologická fakulta, která se stala pojítkem mezi starou univerzitou a univerzitou dnešní, obnovenou až v roce 1946 pod názvem Univerzita Palackého. 

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Autor: red Zdroj a foto: Česká pošta, Univerzita Palackého v Olomouci, wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*