Výstava MUNI 100 přiblíží stoletou historii Masarykovy univerzity

Netradiční pohled na historii i současnost Masarykovy univerzity (MU) nabízí všem zájemcům výstava MUNI 100, která bude k vidění v Místodržitelském paláci od 17. května do 30. září. Expozice v přízemí paláce vznikla ve spolupráci Mendelova muzea MU a Moravské galerie a jejím cílem je především vtáhnout návštěvníka do atmosféry vysoké školy.

Program oslav 100. výročí univerzity jsme sestavili tak, aby si v něm našli svoje studenti, zaměstnanci i široká veřejnost. Výstava je výborný způsob, jak připomenout a představit stoletou univerzitu všem interesovaným. A právě spojení s takovým odborníkem, jako je Moravská galerie, dává garanci atraktivního ztvárnění nesnadného tématu pro různorodé návštěvníky,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Každou instituci tvoří především lidé, což si v Moravské galerii potvrzuji každý den. Sto let MUNI si můžeme díky umělecké instalaci Jaro Vargy vizualizovat jako obrovskou množinu absolventů, respektive jejich diplomových prací. Popadá mě doslova závrať, když si představím, kolik práce, času a taky stresu, stálo jejich sepsání. Ale při pohledu na ně cítím současně obrovskou hrdost na moji alma mater,“ doplnil ředitel Moravské galerie Jan Press, který se na přípravě výstavy také podílel.

Jednotící prvek pro celou expozici představuje knihovna závěrečných prací absolventů. Do předtištěných hřbetů budou dobrovolníci během celé doby trvání výstavy vepisovat na 140 tisíc názvů diplomových či doktorských prací. „Úkolem univerzity je především vychovávat kvalitní absolventy, jejichž hlavním výstupem na konci studia jsou právě závěrečné práce. Jejich názvy a témata pak symbolicky ukazují, jak se univerzitě v uplynulých sto letech dařilo tuto úlohu plnit,“ uvedl ředitel Mendelova muzea MU a jeden z kurátorů výstavy Ondřej Dostál.

Fotogalerie k článku:

Výstava připomene i bohatou univerzitní minulost. Ve vstupní chodbě najdou návštěvníci časovou osu zachycující první zmínky o jejím vzniku, významné události a osobnosti univerzity od nejstarší minulosti až po současnost. K vidění bude například zřizovací listina Masarykovy univerzity, čestné doktoráty Leoše Janáčka či Václava Havla, fotografie Tomáše Garrigua Masaryka s prvním rektorem univerzity Karlem Englišem nebo seznamy předmětů či indexy někdejších studentů.

Přečtěte si  Voda vrací život do lužních lesů. Uměle vytvořené jarní záplavy oživují přírodu v Kančí oboře

Vystavené budou také některé z insignií, které univerzita využívala či využívá. „Zapůjčené máme i rektorské žezlo, které ale bude občas mezi exponáty chybět. V době konání výstavy budou totiž probíhat univerzitní obřady, které se bez něj neobejdou,“ podotkl Dostál. Obměňovat se budou i některé další exponáty.

Součástí výstavy bude několik videoprojekcí, od rozhovorů se čtyřmi posledními rektory, přes animovaný snímek „Haló, 100 let není málo”, který ukazuje zásadní momenty života TGM, až po archivní snímky o historii MU. Návštěvníci se na místě dozvědí, čím se zabývá všech devět fakult a v Místodržitelském paláci najdou i ukázky jejich výzkumných aktivit. V závěru expozice pak pohlédnou do tváří současné univerzity, kde fotografie studentů i akademiků vytvoří písmena nového loga univerzity – MUNI.

Vstupné na výstavu činí 80 korun, snížené vstupné a vstupné pro absolventy MU je pak 40 korun.

Autor: red, muni.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*