Výstava o biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna v Muzeu umění Olomouc bude prodloužena až do ledna. Doplní ji exponáty z Kroměříže

Za chrám, město a vlast

Úspěšná výstava v olomouckém Muzeu umění, která je zasvěcena osobnosti biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna bude od poloviny října doplněna o novou část. Doputuje sem z kroměřížského zámku, kde se výstava zaměřila na biskupa jako náruživého stavebníka a mecenáše. Výstava s názvem Za chrám a město byla otevřena v červnu v Olomouci a Kroměříži a původně měla na obou místech skončit na konci září.

Olomouckou výstavu zaměřenou na život biskupa Karla jsme se rozhodli prodloužit až do 5. ledna 2020, ale bylo nám líto, že bychom připravili návštěvníky o její kroměřížskou část, která se uzavřela s koncem září. Proto přestěhujeme alespoň jeden její segment do Arcidiecézního muzea v Olomouci,” uvedl kurátor Miroslav Kindl.

Druhé pokračování olomouckého výstavního projektu se otevře 17. října, návštěvníci se na něm budou moci seznámit s architekty, které biskup zaměstnával nebo jejich služeb využíval na dálku z jejich vídeňských ateliérů. “Představíme tak nejen nejdůležitější biskupovy architekty Filiberta Lucheseho a Giovanniho Pietra Tencallu, ale také stavby, které pro něj realizovali. Díky tomu nabídneme olomouckým návštěvníkům komplexnější pohled na osobu Karla z Lichtensteinu-Castelcorna,” doplnil kurátor.

Výstavu nově doplní architektonické plány, archivní záznamy o architektech i knihy, ve kterých je zachycena dobová podoba staveb, a to i tak významných jako je kroměřížský zámek či tamější Květná zahrada. “Chceme do Olomouce přenést celkový pohled na stavební činnost biskupa Karla, sice v menším měřítku než to bylo v Kroměříži, ale ve stejně vypovídající hodnotě,” zdůrazňuje autor výstavy.

Výstava Za chrám, město a vlast je součástí stejnojmenného projektu podpořeného z grantového programu ministerstva kultury. Čtyřletý výzkum odborníků z Muzea umění Olomouc, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně vyvrcholil právě touto výstavou, která představila nejvýznamnějšího mecenáše umění a architektury ve střední Evropě 17. století z různých pohledů.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*