
Železnice je dnes naprosto běžnou součástí života, vnímáme ji jako něco úplně samozřejmého. Její vznik a rozvoj v 19. století přitom znamenal naprosto zásadní dějinný zvrat, který zasáhl široké vrstvy společnosti. A Ostravsko rozhodně nebylo výjimkou.
Vypovídá o tom výstava s názvem “Ostravská nádraží”, která byla otevřena minulý týden na ostravské Nové radnici. “Na devíti panelech zpracovaných odborníky Archivu města Ostravy reprezentativně shrnuje historii a vývoj ostravských nádraží i vlakových zastávek,” láká na výstavu město v tiskové zprávě.
Věrně tak zachycuje dobu, kdy vlak zmenšil prostorové i mentální vzdálenosti, kdy železniční doprava umožnila přepravovat na do té doby nepředstavitelné vzdálenosti ohromující rychlostí zboží i lidi. Železniční doprava urychlila modernizaci společnosti, podpořila překotný hospodářský vývoj a zpřístupnila cestování také lidem, kteří nepatřili k vyšším společenským vrstvám. Ostravsko přeměnila z periferní venkovské oblasti na tepoucí průmyslové srdce moravskoslezského pomezí.
Nejen velká nádraží
Výstava mapuje fenomén železnice v Ostravě prostřednictvím historie zdejších nádraží a zastávek. Věnuje se nejen těm největším a nejznámějším železničním budovám, ale i malým zastávkám, z nichž generace Ostravanů odjížděly každý den za prací anebo o víkendech opouštěly město směrem do Beskyd za čistým vzduchem.
Zdroj a foto: město Ostrava
Buďte první kdo přidá komentář