Vzácná orlice doletěla na Moravu. Kvůli nárazu do drátů málem nepřežila

U obce Vlasatice na jihu Moravy byla nalezena samice orla královského po nárazu do drátů vysokého napětí.

Necelý rok stará samice vzácného orla královského na jih Moravy přiletěla z východního Maďarska. Nevšimla si drátů vysokého napětí, do kterých narazila a zlomila si křídlo. Skončila v záchranné stanici v Rajhradě. Zranění bylo tak vážné, že jí křídlo muselo být amputováno.

Orlice do drátů u obce Vlasatice narazila na začátku dubna. “Měla štěstí v neštěstí, že si jí včas všimli pozorní lidé a obratem zavolali záchrannou stanici. Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít v bezpečí záchranné stanice v Rajhradě,” informoval Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Podle Jaroslava Sedláčka ze záchranné stanice Rajhrad se jedná o devět měsíců starou samici orla královského. Byla kroužkována jako mládě ve východomaďarském městě Mesökövesd. V hnízde měla jednoho sourozence. Z Maďarska na Moravu urazila vzdušnou čarou vzdálenost 325 kilometrů.

Orlice dožije bez křídla

Nárazem do nadzemního vedení velmi vysokého napětí si způsobila otevřenou zlomeninu levého křídla. “Křídlo se již nedalo zachránit, a proto následující den podstoupila chirurgický zákrok a prakticky celá končetina jí byla amputována. Po operaci ještě prospala zbytek dne, následující den již byla plně aktivní,” uvedl Sedláček.

Několik dnů musela být umístěna v ošetřovacím boxu a krmena násilím. “Opakovaně odmítala přijímat potravu a i tu velmi lákavou. To se změnilo až minulý týden, kdy byla umístěna ven a potravu začala přijímat již sama,“ doplnil odborník z rajhradské stanice.

Orel královský patří k nejvzácnějším orlům na našem území. Hnízdí pouze na jihu Moravy, nejedná se o víc než deset párů. Ohrožen je především chemizací zemědělství, nevhodným lesnickým hospodařením, nebezpečnými elektrorozvody a také pytláctvím.

Chcete-li přispět na péči o tuto orlici i na další činnost záchranné stanice Rajhrad, můžete tak učinit darem na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800 s variabilním symbolem 124. Více informací na www.zvirevnouzi.cz

Zdroj a foto: ČSOP

Související články

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*