Vzácnou orchidej v Podyjí neviděli přes sedmdesát let. Teď se vrátila

Za objev vzácné orchideje jazýček jadranský může šťastná náhoda.

Nejméně sedmdesát let ji na jihu Moravy nikdo neviděl. Teď na ni náhodně narazili botanici během floristického kurzu. Nápadnou orchidej jazýček jadranský našli nedaleko Hnanic. Odborníkům se během akce také podařilo potvrdit výskyt nebo objevit nové lokality řady dalších vzácných druhů. Informovala o tom Správa Národního parku Podyjí.

Do Podyjí se vrátila vzácná orchidej

Jazýček jadranský je až 60 centimetrů vysoká orchidej. Líbí se ji na teplých, ale polostinných místech, jako jsou například rozvolněné lesostepi, světlá místa listnatých lesů nebo jejich okrajů. V době kvetení, na přelomu června a července, je nápadná svojí půl metru vysokou lodyhou. Ta je porostlá řídkým květenstvím složeným z vícebarevných, neobvykle tvarovaných květů. Na Moravě i v celé republice roste už jen velmi vzácně.

Přímo v Podyjí tuto nápadnou orchidej odborníci uvádějí ve svých knihách z první poloviny 20. století. Naposledy Vratislav Drlík ve své Květeně Znojemska z počátku padesátých let.

„Jazýček v této knize ale charakterizuje jako vzácný a pro svůj herbář již ani nesebral dokladovou položku. Od té doby o jeho výskytu na Znojemsku nejsou žádné zprávy. Botanici po něm na příhodných lokalitách marně pátrají od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé,“ uvedla botanička Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Jazýček jadranský

Za objev může šťastná náhoda

Objev se odborníkům podařil v rámci floristického kurzu botanické společnosti. Na Znojemsku se ho letos zúčastnilo na 150 lidí a devět ze zhruba padesátky jeho tras vedlo přímo do národního parku.

„Botanikům se tak mimo jiné podařilo potvrdit výskyt řady vzácných druhů, jako je například vítod hořký, kýchavice černá, jarva žilnatá nebo pryšec hranatý. Mnohé druhy byly pak nalezeny na nových lokalitách. K těm patří třeba kosatec různobarvý, hlaváč šedavý nebo třemdava bílá,“ dodala Reiterová.

Zdroj: Správa NP Podyjí, foto: Wikimedia Commons, Správa NP Podyjí

Související články

Přečtěte si  Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*