Vzácný meč v Holešově sloužil jako symbol zemské autonomie Moravy

moravský meč
Význam vzácného meče upadl na dlouhou dobu v zapomnění. Historici jej znovuobjevili až před dvěma lety.

Ve sbírkách muzea v Holešově byl před dvěma lety objeven vzácný meč z druhé poloviny 17. století. Patřil moravskému hejtmanovi Janu hraběti z Rottalu a sloužil jako symbol hejtmanského úřadu i zemské autonomie Moravy. Památka nevyčíslitelné hodnoty představuje jeden ze dvou známých moravských mečů.

Pokračujeme v seriálu o symbolech Moravy. Minule jsme v tomto článku psali o bohatě zdobeném rychnovském meči, který zůstává na zámku ve východních Čechách.

Vzácná ceremoniální zbraň patřila zemskému hejtmanovi

Zatímco známější rychnovský meč zůstává ve východních Čechách a vytvoření kopie pro Moravu zůstává nesplněným slibem, v Holešově na úpatí Hostýnských vrchů před dvěma lety objevili další moravský meč symbolizující hejtmanskou moc i zemskou autonomii Moravy.

Pracovníkům holešovického muzea se tehdy podařilo určit unikátní památku nevyčíslitelné hodnoty, raně barokní meč patřící moravskému zemskému hejtmanovi (tedy nejvyššímu představiteli stavů Moravského markrabství a zástupci panovníka), kterým byl v letech 1648–1655 majitel holešovského panství, ve své době nejmocnější moravský šlechtic, Jan hrabě z Rottalu. Tato špičková stříbrnická práce je podle kurátora holešovického muzea Ondřeje Machálka obdobou korunovačních klenotů.

Holešovský meč pochází z pravděpodobně z roku 1650. Pochva meče je dřevěná, potažená tmavě červenou sametovou textilií, a na obou koncích je opatřena stříbrným kováním. Zde jsou umístěny mistrovsky zpracované symboly císaře Svaté říše římské, Moravy a rodový znak Rottalů. Na druhé straně těchto kování je titulatura Jana z Rottalu. Na jílci meče jsou potom plasticky vyobrazeny symboly hejtmanské moci – spravedlnost jako symbol moci soudní a zbraně jako symbol moci vojenské. Čepel meče je ocelová se zlatou rytou výzdobou.

O významu meče se dlouho nevědělo

Jan hrabě z Rottalu, moravský zemský hejtman

Meč byl v rodině Rottalů velmi vážen a uctíván. Ani v pozdějších dobách, kdy se majitelé holešovského zámku dostávali do vážných finančních problémů a prodávali řadu hodnotných předmětů z jeho inventáře, se nikdy meč, přestože jeho hodnota a samozřejmě i cena byla mimořádně vysoká, nepokusili prodat.

Po nástupu komunistického režimu a znárodnění holešovského zámku v roce 1948 povědomí o mimořádném významu meče zaniklo. Byl vystaven jako řadový sbírkový předmět v expozicích holešovského muzea.

V Holešově podle pracovníků muzea tehdy nikdo neměl informace o ceremoniálních mečích moravských hejtmanů jako symbolech nejvyšší moci na Moravě. “Meč nikdy nebyl předmětem odborného zájmu a po vystěhování muzejních sbírek ze zámku do prostor na náměstí a zpětném návratu muzea do zámku jej už nikdo nepostrádal,” uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

Přečtěte si  Třímetrový model plachetnice nebo jízdy historickými vlaky. Flora Olomouc nabídne o víkendu atraktivní program nejen pro modeláře

Podrobné zhodnocení přinese odborný výzkum

V roce 2017 jej na základě upozornění významného moravského historika Tomáše Knoze vyhledal v depozitáři, kde byl ukryt v bedně zabalený do použitých textilií, kurátor muzea Ondřej Machálek. Protože předmět postrádal základní popis a odborné určení, nechal pořídit první fotografickou dokumentaci a okamžitě požádal o expertízu přední moravskou znalkyni historického stříbrnictví Annu Grossovou, která jej jednoznačně určila jako autentický hejtmanský meč Jana hraběte z Rottalu, originální a zcela unikátní dobovou stříbrnickou práci.

Toto její stanovisko potvrdili i další oslovení historikové, kteří shodně konstatovali prakticky nevyčíslitelnou hodnotu tohoto “staronového” objevu. Poznání hejtmanského meče Jana z Rottalu však podle Ondřeje Machálka ještě zdaleka není uzavřeno. Doposud chybí zejména jeho kunsthistorické, technické a morfologické analýzy. Na podrobné odborné zhodnocení meče si ještě chvíli počkáme.

Dalším symbolům Moravy se budeme věnovat příště.

Zdroj a foto: Muzeum Holešov

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*