Vznikla pracovní skupina pro stavbu fotbalového stadionu v Brně. Sedí v ní zástupci města, kraje, svazu i Švancara

Vizualizace plánovaného nového stadionu za Lužánkami

Nekonečný příběh nového fotbalového stadionu v Brně píše další kapitolu. Místo akční povídky však připomíná spíše stokrát nastavovanou nekonečnou telenovelu, která už diváky dávno přestává zajímat. V aktuálním pokračování došlo na sestavení pracovní skupiny, která se bude projektu věnovat. Její vznik dnes schválili brněnští radní. Skupinu tvoří zástupci rady města a městští úředníci, hejtman Jihomoravského kraje, zástupce Fotbalové asociace ČR, městských firem, dosavadní vlastník fotbalové Zbrojovky Václav Bartoněk i známý fotbalový bavič Petr Švancara.

Nová pracovní skupina pomůže tomu, aby v Brně vznikl moderní fotbalový areál, který bude splňovat české i mezinárodní standardy. Vyrůst má na výstavišti – konkrétně v místech, kde dnes stojí velodrom. Skupina se skládá z představitelů města Brna, Jihomoravského kraje, Fotbalové asociace ČR, FC Zbrojovka Brno i sportovní veřejnosti. Kolektiv se poprvé sejde nejpozději do středy 15. listopadu 2023.

„Nejdříve pracovní skupina nachystá základní parametry stadionu pro zadávací studii. Snahou posléze bude zařadit stavbu mezi strategické projekty města Brna pod vedením projektového manažera. Jeho tým připraví podmínky pro vypsání architektonické soutěže na studii fotbalového stadionu a bude se na projektu podílet. Při přípravách mohou tým doplnit také další odborníci, jako jsou zástupci policie, hasičů a podobně,“ nastínil plány radní města Brna pro sport a vedoucí pracovní skupiny Tomáš Aberl.

Za Lužánky se fotbal nevrátí

Na poloze stadionu v Křížkovského ulici se nedávno shodlo vedení města i klubu FC Zbrojovka Brno, jenž by jej využíval. Jde o nejvhodnější variantu z prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Oblast vyhovuje především proto, že se nachází poblíž centra a současně mimo obydlené území. V místě se navíc už nyní buduje dopravní infrastruktura pro multifunkční ARENU BRNO.

Prověření zároveň vyloučilo dřívější záměr návratu fotbalu za Lužánky, jelikož by byl jen velmi obtížný. Hlavně kvůli prostorové poloze nynějšího stadionu, který se uzavřel roku 2001. Dokud však nová stavba na výstavišti nevyroste, zůstane domovem Zbrojovky městský sportovní areál na Srbské. Proto jej Brno musí udržovat ve stavu, jenž mu dovolí i nadále hostit zápasy vrcholového fotbalu. Aktuálně se počítá s tím, že se postupně zmodernizuje hrací plocha a zázemí.

Přečtěte si  Isabella vzdala soutěž Miss, aby si z Třebíče do Turecka dojela pro světové zlato

Autor: red Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme


3 Comments

  1. Na obrázku je nový stadion za Lužánkami (alespoň podle popisu pod ním). Ten se ale postaví na Výstavišti. Vizualizace stadionu na Výstavišti by nebyla?

    • Nebyla, protože není. Ke stavbě nedojde v nejbližších 10 letech, takže je to stejně ještě předčasné.

      • Vím, že za Lužánkami se měla původně tzv. “rekonstruovat” ta ruina, vyprojektovaná ještě ve zlikvidované Moravskoslezské zemi, ta, co tam ještě dodnes stojí, ale přesto, není náhodou známo, proč se nemůže použít ten hotový draze pořízený návrh toho, co mělo stát za Lužánkami, a jen to lehce oprášit a upravit tak, aby to mohlo stát dole u řeky? A v zadání taky té “skupině” dali, že to má splňovat jakési české standardy – chceme to? Nestačily by ty standardy mezinárodní plus případně nějaké naše moravské? Jinak v Praze už mají přestavěny stadiony Sparty (ten budou od “revoluce” stavět už podruhé), totálně novou Slávii, teď se začínají bavit o Bohémce… My v Brně bychom měli začít uvažovat taky o stadionu pro SK Líšeň, né? Proč do “skupiny” nevzali i nějakého Lišňáka?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*