“Vzpomínková mapa” má v rámci chytré karantény pomoct s hledáním nakažených

Koronavirus vzpomínková mapa
Ilustrační foto

Hygienici na jihu Moravy poprvé vytvořili u člověka s covid-19 takzvanou vzpomínkovou mapu. Jde o součást chytré karantény, která se má naplno začít rozšiřovat po Velikonocích. Na jihu Moravy je ale nyní málo případů, na kterých by se to dalo vyzkoušet, řekl ředitel krajské hygienické stanice David Křivánek.

Vzpomínková mapa má pomoct při hledání kontaktů nakaženého

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu z jeho mobilního telefonu a platební karty za posledních několik dní. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a koho je tedy třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény. V posledních dnech se objevila kritika, že hygienici stále nezačali zmíněné vzpomínkové mapy využívat.

Nový systém se teprve dotváří

“Systém se ještě stále ladí, včera (v neděli) jsme ale vygenerovali první vzpomínkovou mapu,” uvedl ředitel. Z mapy vygenerované podle čísla mobilu dotyčného a dat od operátora hygienici zjistí, kde se nakažený člověk pohyboval.

Hygienici minulý čtvrtek absolvovali školení, následně vzpomínkovou mapu zkoušeli vytvořit. Do neděle se jim to ale nepodařilo.

“První případ, který jsme měli odsouhlasený, ukázal na šedého operátora (přeprodejce tarifů), který nikdy nepůjde vytrasovat. Řešili jsme to s operátorem. To nebylo jediné, řešili jsme i další věci,” uvedl ředitel. Především pak ale to, že na jižní Moravě je v posledních dnech málo případů, na kterých by se systém dal vyzkoušet.

“Většina nově pozitivně testovaných byla buď z domovů pro seniory nebo z nemocnic. To znamená, že se nikde moc nepohybovali a generovat nějaké mapy u nich nemá moc smysl,” uvedl ředitel.

Chytrá karanténa je předpoklad pro uvolňování omezení

Chytrou karanténu, která se nejdříve zkouší právě na jižní Moravě, odborníci označují za jeden z předpokladů pozvolného uvolňování současných plošných restrikcí. Účelem chytré karantény je co nejrychleji najít potenciálně nemocné a umístit je do karantény. Podle ředitele krajské stanice hygienici na jihu Moravy zatím pracují s daty od operátorů, nikoliv od bank.

Přečtěte si  Ministryně Hubáčková rezignovala, lidovci chtějí na životní prostředí Hladíka

Zdroj: ČTK, foto: elements.com

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*