Z jihlavské radnice zmizely hodiny, vrátí se po opravě

Demontáž hodin z jihlavské radnice

Rekonstrukce střechy jihlavské radnice, která potrvá celý tento a část příštího roku, začala opravou radničních hodin. Vrátí se jim původní barokní vzhled. Původní budou zlacené rafičky, odborníci opraví i ciferník přesně podle dochovaných obrazů a fotografií.

Hodiny nebudou na radniční věži přibližně měsíc. Mezitím se bude repasovat původní ciferník i rafičky, které byly součástí výstavy na Bráně Matky Boží, zároveň se opraví a znovu natře radniční věž. Původní termín demontování skoro dvoumetrového ciferníku byl naplánován na 28. dubna. Kvůli silnému větru však horolezec odebral pouze rafičky, na ciferník se dostane, až bude příznivější počasí. Podle informace z vedení města to zatím vypadá na úterý 4. května.

„Radnice je jednou z nejvýraznějších dominant města. Je to tajemný dům, ve kterém se skrývá mnoho stop z celé historie Jihlavy. Oprava střechy s věží i hodinami zapadá do celého konceptu opravy Městské památkové rezervace a jistě přispěje k další reprezentaci města,“ uvedl náměstek pro obnovu Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Renovaci provede zkušená firma

Renovaci hodin se bude věnovat specializovaná společnost L. Hainz, která se již stará například o pražský Staroměstský orloj. „Při průzkumu ciferníku jsme zjistili, že se pod ním pravděpodobně nachází původní plechový ciferník, který tím současným při poslední opravě v 90. letech pouze zakryli. Je otázkou, zda je součástí plátování celé věže. Po bližším zjištění se upřesní, jakým způsobem bude ciferník renovován a zda jej bude možné na místo vrátit,“ uvedla Mariana Nesnídalová ze společnosti L. Hainz.

„Rozhodně bychom chtěli na místo původní ciferník i s rafičkami navrátit. Na původním místě by se měl tedy objevit i výlez k rafičkám, který je nyní uprostřed ciferníku, dříve však býval více nalevo při pohledu z náměstí. Pokud bude ciferník součástí plátování, tak se bude muset pravděpodobně vyříznout, zrenovovat a poté na místo vrátit,“ doplnil zastupitel města Jaroslav Huňáček ze společnosti Fortis, která vypracovala pro opravu střechy projektovou dokumentaci a podílela se i na dalších opravách budovy radnice, včetně velké rekonstrukce v roce 2004.

Oprava celé střechy proběhne v několika etapách, nejprve se v letošním roce stavebníci zaměří na výměnu krytiny v přední části směrem do Masarykova náměstí, v příštím roce se opraví zadní část směřující do dvorního traktu. Oprava bude stát přibližně tři miliony korun a bude podpořena dotací z programu regenerace městských památkových rezervací ministerstva kultury. Projekt kromě výměny střešní krytiny počítá také s částečnou výměnou krovů a latí, které jsou napadené plísní.

Přečtěte si  Kroměříž přivítá zimu na ledě. Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí se otevře 8. prosince

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*