Z Moravy a Slezska míří do Evropského parlamentu 7 poslanců

Evropský parlament

Letošní volby do Evropského parlamentu vyhrálo v České republice hnutí ANO s 21,18. Volební účast byla výrazně vyšší než před 4 lety. K volebním urnám dorazilo 28,72% voličů, při předchozích volbách to bylo jen 18,20%.

Vítězné hnutí ANO vyšle do Evropského parlamentu  6 zástupců. Čtyři europoslance bude mít také druhá ODS, Česká pirátská strana, STAN+TOP 09 získaly po 3 mandátech, SPD a KDU-ČSL po dvou a KSČM jednoho. Výrazný propad zaznamenala vládní ČSSD, která nezískala ani jedno křeslo.

Mezi 21 zvolenými europoslanci za Českou republiku je pouze 7 z Moravy a Slezska. Hned dva získali mandát za Českou pirátskou stranu a ANO, po jednom pak za ODS, KDU-ČSL a KSČM. Za SPD a STAN+TOP 09 se do europarlamentu dostali pouze zástupci z Čech.

Přehled nových europoslanců z Moravy a Slezska:

  • Martina Dlabajová ANO – Zlín
  • Markéta Gregorová Piráti – Brno
  • Marcel Kolaja Piráti – Brno
  • Kateřina Konečná KSČM – Nový Jičín
  • Ondřej Kovařík ANO – Velké Karlovice
  • Michaela Šojdrová KDU-ČSL – Kroměříž
  • Evžen Tošenovský ODS – Ostrava

Pokud se zaměříme pouze na výsledky z území Moravy a Slezska, zjistíme, že zde vládní ANO uspělo mírně lépe než v Čechách. Lepší volební zisk zaznamenali také komunisté a SPD. Hůře se vedlo Pirátům, STAN+TOP 09 i ODS. Úspěšnější než v Čechách byla i vládní ČSSD, ale ani to jim k zisku mandátu nestačilo.

Výrazně lepších výsledků než v celostátním součtu dosáhly podle očekávání také místní strany Moravané a Moravské zemské hnutí.

Volby do Evropského parlamentu 2019 Morava
Volební výsledky za Českou republiku v porovnání s výsledky za moravské a slezské okrasy (tučně orámováno). Zeleně jsou vyznačeny výsledky lepší, červeně horší v porovnání s celou ČR. Modře jsou označeny strany, které získaly alespoň jednoho europoslance.

Autor: red, zdroj: Český statistický úřad

Související články

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*