Z nádraží mizí místní znělky, nahradí je univerzální zvuk. Proti záměru vznikla petice

Uherské Hradiště nádraží
"Když sem šel z Hradišťa" ani další místní znělky už možná neuslyšíte. Místo nich bude univerzální gong.

“Beskyde, beskyde”, “Když sem šel z Hradišťa” či “Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” už na nádražích na Moravě a ve Slezsku možná neuslyšíte. Státní organizace Správa železnic chce nahradit úryvky písní spjatých s daným místem univerzálním zvukem gongu. Proti záměru vznikla petice.

Na mizení místních znělek z nádraží jako první upozornil server Zdopravy.cz.

Odpůrci se bouří, vznikla petice

“Před pár měsíci z nádraží začaly tajně mizet nádražní znělky, Správa železnic k rušení nic neřekla a není ani schopná odpovědět na jakékoliv sociální síti (Facebook, Instagram, e-mail), proto zakládáme petici pro nádražní znělky, které patří k určitým městům,” uvádí se v internetové petici, jejímiž autory jsou provozovatelé stránek Nádražní hlášení ze spolku Želpage.

Podle autorů petice už zmizely znělky na nádražích ve Vsetíně (V tom Vsetínském zámku), Frýdlantu nad Ostravicí (Beskyde, Beskyde), Frýdku-Místku (Okolo Frýdku cestička), Pardubicích (Vraný koně), Hradci Králové (Okolo Hradce), Valašském Meziříčí (My jsme Valaši) a v Brně (Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem).

“A brzy budou přibývat další, pokud to někdo nezastaví,” uvádí se v textu petice.

Jeden stát, jedna znělka

Záměrem Správy železnic je zjednodušení hlášení. Za tímto účelem zavádí univerzální zvuk gongu. Část odpůrců záměru viní železničáře z centralismu a snahy o potlačení místní a regionální identity. Vadí jim také, že záměr nebyl veřejně ohlášen a prodiskutován.

Petice proti rušení místních znělek na nádražích

Znělky z různých nádraží si můžete přehrát na tomto webu.

Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

1 Comment

  1. Bohužel petice hovoří o českých nádražích, přestože jsou zde jmenovány stanice jako Valašské Meziříčí nebo Brno. Je zde opět podsouváno, že tato moravská města jsou městy českými.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*