Z plastového odpadu dělají nábytek. Projekt slaví úspěch i ve Vídni

"Plastic Guys" dělají z plastového odpadu hotové umění. A trvá jim to jen pár hodin.

Vypadá jako abstraktní umění, zvláštní nábytek přitom trojice studentů brněnského Vysokého učení technického vyrábí z plastového odpadu. Zatím se kreativci pracující pod jménem Plastic Guys zaměřili na interiéry, v budoucnu chtějí ale dodávat i plastové obklady.

Z odpadků stolek s abstraktní malbou

Z plastového odpadu jednoduché stolky nebo třeba držáky na kávu, to dokáží za pár hodin udělat tři studenti architektury z moravské techniky.

„Když si člověk odnáší kávu v našem držáku, má dobrý pocit, že odpad, který vyprodukoval, je ihned využitelný. Chceme, aby lidé viděli, že třídit odpad je přínosem,“ vysvětlil Marco Aulisa. Ten společně se Štěpánem Mackem a Ondřejem Venclíkem založil uskupení Plastic Guys, které už loni v létě zaujalo projektem Plastic Crystal, díky němuž se odpad z lesů proměnil v praktickou turistickou útulnu. Letos se studenti rozhodli bojovat s plastovým odpadem o oblasti gastronomie.

„Každá kavárna má svůj odpad, který nejprve roztřídíme, rozemeleme na granulát, následně zahřejeme a slisujeme, čímž vzniknou pevné plastové desky. Každá taková pracovní deska je ručně vyrobená a naprostý originál. V budoucnu chceme vytvořit i certifikáty, kde bude uvedeno číslo dané desky a jméno zákazníka,“ naznačil plány Ondřej Venclík. Pokud kavárna nemá dostatek vlastního odpadu pro výrobu nábytku, studenti jí mohou pomoci. Poslední rok a půl totiž sbírali odpad, a to nejen z gastronomie, ale také z kosmetického průmyslu.

Klíčové je podle mladých architektů správně roztřídit plasty podle skupin, na pevnou desku stolu je například ideální polypropylen. Z méně kvalitního odpadu pak vznikají tenčí desky, z nichž studenti vyřezávají zmíněné držáky na kelímky. „Když někdo kupuje kávu, tak se třeba stane, že jich s sebou bere víc, ale nemůže to vše odnést. Proto nabízíme jako menší doplněk takzvaný cup holdery,“ doplnil Venclík, podle kterého lze z jednoho pytle odpadků vyrobit až osm takových pomocníků.

Studenti bodují i ve Vídni

Studenti už se svým nápadem oslovili první zákazníky, i když zatím jde o jednotky klientů. Zájem o jejich recyklované zboží už projevily podniky z Brna, Prahy, Liberce či Vídně. „Do jednoduchého a méně výrazného interiéru nabízíme velmi barevné kombinace desek, naopak pro ty pestré máme k dispozici jednoduchou směs bílé, šedé či černé,“ popisuje nabídku Aulisa. Výroba jedné stolní desky trvá i s následným chladnutím zhruba osm hodin.

„Zatím se držíme interiérů, ale po testech odolnosti bychom rádi vyzkoušeli i obklady z plastu. Ostatně na plastový zahradní nábytek si dnes už všichni zvykli,“ tvrdí Aulisa, který s kolegy nadále zkoumá chování plastové útulny umístěné v areálu Fakulty stavební.

Zdroj a foto: VUT

Doporučujeme

2 Comments

  1. Typicky ceske – obslehneme napad a budeme ho vydavat za svuj. Desky kupuji uz leta od firmy smile-plastics.com a kvalita je dobra. Zrecyklovat se dnes da cokoli, ale ke kvalitnimu produktu maji tihle hosi jeste hodne daleko. Drzim palce.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*