Začala první fáze rekonstrukce ostravského Domu kultury a výstavby nové koncertní haly

Vizualizace ostravské koncertní haly

V těchto dnech započala příprava prostoru pro stavbu koncertního sálu a rekonstrukci ostravského Domu kultury. Tato úvodní etapa zahrnuje demolici amfiteátru, budování vodohospodářských staveb, geotermálních průzkumů a přeložení a napojení inženýrských sítí. Cena současných prací realizovaných firmami družení firem IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s. překračuje 106 milionů korun bez DPH. Hotovo bude do poloviny příštího roku.

Aktuálně pokročily práce také k výstavbě nových vodovodních přípojek v místě, což si vyžádá i uzavírku ulice 28. října, ve směru na Porubu za křižovatkou s ulicí Bozděchovou, v délce cca 200 metrů. K uzavírce dojde v termínu od 30. října 2023 do 8. prosince 2023. Objízdná trasa pro směr na Mariánské Hory a Porubu je vedena po ulicích Místecké, Železárenské, Výstavní zpět na ulici 28. října. Práce obsáhnou například odstranění stávajícího souvrství silnice, provedení výkopů, montáž potrubí, dezinfekci i bakteriologickou zkoušku, zpětné zásypy, opravy živičného souvrství a obnovení vodorovného dopravního značení.

Pokračují i přípravy přestaby vlastního Domu kultury

V současnosti probíhá zadávací řízení na zhotovitele stavby, který samotnou přístavbu koncertního sálu a současně rekonstrukci Domu kultury města Ostravy následně realizuje. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí, které bude zároveň sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Plánován je například divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál s kapacitou 120 míst či edukační centrum s 200 místy. Dále je v komplexu situován velký koncertní sál s kapacitou 1 300 míst i nahrávací studio, neschází restaurace, kavárna a další prostory,“ doplnil Jan Dohnal, primátor města.

Interiér plánované ostravské koncertní haly

Podoba koncertního sálu je známa od července 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Projekt byl v roce 2021 prestižním americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Město se o výstavbu kvalitního sálu pokusilo již šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969. Na cestě za výjimečnou stavbou již Ostrava zdolala celou řadu kroků.

Autor: red Zdroj a foto: magistrát města Ostravy

Související články

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*