Zachráním Zbrojovku, slibuje Bartoněk. Spekulace o Šádkovi nabírají obrátky

Majitel fotbalové Zbrojovky Václav Bartoněk se do médií vyjadřuje jen výjimečně. Nyní přišel s vyjádřením, kterým chce upřesnit spekulace ohledně budoucnosti brněnského klubu. Jedna z nich se týká příchodu významného sponzora v osobě Adolfa Šádka, současného generálního ředitele plzeňské Viktorie, ke kterému má Bartoněk blízko.

Václav Bartoněk je majitelem brněnské Zbrojovky už od roku 2013. Po éře bratří Prosů, kterým fotbalová veřejnost v Brně nemůže přijít na jméno a krátké anabázi podnikatele Jaroslava Přečka, převzal klub bývalý ředitel stavební firmy OHL ŽS a fanoušci začali doufat, že nové vedení přivede Zbrojovku zpět na fotbalové výsluní. Tým z moravské metropole ale v právě končícím ročníku 2020/2021 opět sestoupil do 2. ligy.

Bartoněk prozradil zahájení jednání s významným partnerem, kterého by do klubu rád přivedl nejpozději do konce podzimní části 2021/2022. „Je pravdou, že již delší dobu konzultuji věci spojené s fotbalovou problematikou s Adolfem Šádkem, kterého považuji za zkušeného fotbalového odborníka. Stejně tak je pravdou, že obdržel nabídku na bližší spolupráci se Zbrojovkou, čemuž v současné době brání jeho povinnosti, spojené s klubem FC Viktoria Plzeň. Tuto spolupráci si dovedu představit, ale chápu, že dojít ke konečnému rozhodnutí je pro něj komplikovaná, velice složitá cesta,“ uvedl k dané situaci Bartoněk.

Předání následnictví bude postupné

Majitel uvažuje neprodat klub najednou. Důvod je podle něj poměrně jednoduchý. Rád by totiž svému následníkovi pomohl se zorientovat a připravit jej na vše, co je s řízením Zbrojovky spojené. „Nemůžu a vlastně ani nechci klub prodat jedním podpisem a zpřetrhat veškeré vazby. Chci nového partnera provést všemi útrapami, se kterými se potýkám a také těmi, se kterými jsem se musel vypořádat po divoké době ze začátku tisíciletí,“ řekl Bartoněk s tím, že díky příchodu nového partnera by se mu uvolnily kapacity pro aktivity spojené s projektem nového stadionu, který Brno nutně potřebuje.

Podle Bartoňka se klub postupně podařilo stabilizovat a dnes je Zbrojovka z finančního hlediska v dobré kondici, všechny historické pohledávky jsou již vyřešeny. „Z hlediska hospodaření je Zbrojovka zdravá. Nyní bychom chtěli nastartovat éru, jejímž cílem je okamžitý návrat do první ligy, příchod kvalifikovaného partnera a nový stadion,“ uzavírá Bartoněk.

Největší chyba? Neprodloužení spolupráce s Kotalem

Angažováním sportovního manažera Zdeňka Kudely se Zbrojovka v sezoně 2012/2013 opět vrátila do první ligy. Zbrojovka zakončila ročník na 13. místě, další sezonu ale nešťastně zahájil trenér Grmela a Zbrojovka na jeho místo přivedla trenéra Kotala.

„Zpětně vím, že jednání o prodloužení trenéra Kotala jsem nevedl pragmaticky a s čistou hlavou, přiznávám, že jsem tehdy preferoval širší zapojení našich mladých hráčů. I proto jsem dal na rady brněnského fotbalového prostředí a angažoval trenéra Habance. S odstupem času vím, že to byla systémová chyba,“ lituje zpětně Bartoněk.

Václav Bartoněk

Po dvouleté druholigové anabázi se klub opět vydrápal na výsluní, v první lize ale vydržel pouze rok. Příští ročník tak bude do Brna místo Sparty, Slavie nebo Baníku jezdit Vlašim, Varnsdorf nebo Chrudim.

„Situace je krajně nepříjemná. Brno je druhé největší město v republice a nejvyšší soutěž by měla být samozřejmostí. Podmínky v klubu jsou prvoligové, rozpočtově patříme určitě do horní poloviny 1. ligy. Zbrojovka zřejmě potřebuje nový impulz a začít znovu. I proto vedeme konzultace s portfoliem odborníků, v němž je i pan Šádek. Každopádně chceme Zbrojovku dostat hned v příští sezoně zpět mezi elitu,“ plánuje Bartoněk.

Za tímto účelem byl sportovnímu manažerovi a hlavnímu trenérovi stanoven rámec zásahů do hráčského kádru. „Po skončení sezóny jsme byli nuceni si vyhodnotit úroveň kádru. Z tohoto titulu dojde v letní přestávce k potřebným změnám, aby se cíl okamžitého návratu do nejvyšší soutěže podařilo naplnit. O těchto změnách budeme informovat v momentě, kdy budou definitivně dotaženy,“ doplnil sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Spekulace o Šádkovi sílí

Fotbalovou veřejnost v současné době nejvíce zaměstnávají spekulace hovořící o tom, že Bartoňkovou záchranou se má stát majitel plzeňské Viktorky Adolf Šádek. Podle serveru iDnes to tvrdí důvěryhodné zdroje z okolí brněnského klubu. Jeden ze strůjců plzeňského vzestupu na vrchol tuzemského fotbalu zatím přechod do moravské metropole odmítá.

“S Václavem Bartoňkem mám nadstandardní přátelský vztah, nicméně na vstup do brněnského fotbalu se rozhodně nechystám. Jsem v současnosti stoprocentním majitelem klubu FC Viktoria Plzeň a výkonu této funkce věnuji maximální úsilí a veškerou pozornost,“ vzkázal Šádek podle serveru iDnes v pondělí pozdě večer.

Adolf Šádek – majoritní vlastník Viktorie Plzeň

Informace o chystaném příchodu Šádka se ve fotbalovém zákulisí objevily minulý týden. Dohoda mezi oběma muži měla dostat jasnější obrysy během setkání s Bartoňkem na valné hromadě při volbě předsedy FAČR. Šádek se už také měl podílet na výběru nového trenéra Zbrojovky.

Spekulace živí fakt, že Šádek, sotva převzal vlastnictví Viktorie Plzeň, už se nechal slyšet, že pro ni hledá silného partnera. Pokud by se jeho plán zdařil, otevřela by se mu cesta k nové fotbalové misi na Moravě. Pevnost pouta s Brnem podle serveru iSport zajišťuje i partnerský vztah plzeňského bosse s dcerou Václava Bartoňka. Odvážnější komentátoři proto hovoří přímo o rodinném obchodu.

Autor: pjk, foto: FC Zbrojovka Brno, FC Viktoria Plzeň

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*