Zámek v Dolních Kounicích je na prodej, majitel vzdal opravy

Zámek Dolní Kounice

Jeden z nejstarších moravských hradů a kdysi honosné sídlo. Zámek Dolní Kounice na Brněnsku je k prodeji, odhadovaná cena dosahuje půl miliardy korun. Majitel vzdal náročné opravy, příští týden začne aukce.

V pondělí 22. srpna začne prestižní aukce, jejíž výherce získá do vlastnictví místo, odkud odvozovali svůj původ Kounicové. Nejnižší nabídka za zámek Dolní Kounice bude činit 95 milionů korun. Odhadovaná cena nemovitosti dosahuje půlmiliardy.

Aukce má skončit nejpozději 22. listopadu. Pokud by před konečným termínem přišla akceptovatelná nabídka, může skončit dříve. Informoval o tom František Zoubek, jednatel společnosti, která zámek vlastní. Podle svých slov věnoval obnově a oživení památky třicet let práce. Ve svých 77 letech nenašel jinou variantu než prodej zámku.

Původní gotický hrad, který ve 13. století nechaly vystavět premonstrátky pro ochranu svého kláštera, má za sebou pohnutou historii. Během minulého století zámek utrpěl značné škody. Po druhé světové válce zámek získal právník Václav Édl. V roce 1959 byl ale zámek znárodněn, Édl jej získal v restituci po roce 1989. Krátce na to jej prodal Zoubkovi a jeho společnosti.

„Ihned jsme začali s jeho ochranou před dosavadním rozkrádáním, obnovou oplocení, opravou zdí a některými drobnými záchrannými pracemi, protože byl v bídném stavu. Později, když jsme se dostali pod tlak nejrůznějších sporů, jsme práce pozastavili a dělali jen nejnutnější opravy bránící chátrání,“ uvedl pro veřejnoprávní Českou televizi Zoubek. Spory se definitivně podařilo vyřešit až v roce 2006. Rok na to se zámek stal přístupný veřejnosti.

Švýcarský model selhal

V dolnokounickém zámku se konají svatby, firemní akce či klasické prohlídky s průvodcem. Zoubek původně podle zkušeností ze Švýcarska spustil projekt, který rozdělil zámek na menší části. Nájemníci by je využívali k různým účelům, ať by šlo o nájemný byty či služby.

Celkově nabídl osmdesát míst k pronájmu o rozloze přes sto tisíc metrů čtverečních. Z těch nájemců majitel plánoval vytvořit správní radu, která by hrad převzala a dále rozvíjela. Na rozdíl od Švýcarska, kde model slaví úspěchy, ale nebyl o pronájem dostatečný zájem. Spolu s vysokým věkem a zdravotními problémy to byl hlavní důvod pro prodej zámku.

Přečtěte si  Neplánovaná výluka historického vlaku mezi Břeclaví a Lednicí: Hurvínek se na koleje vrátí ve druhé polovině srpna

Dosavadní majitel nabízí ke koupi kromě samotné stavby i sto tisíc metrů čtverečních pozemků a soubor souvisejících budov. Podmínky pro budoucí využití neklade a jsou podle něj věcí dohody s kupcem. Existenci zámku by prodej neměl ohrozit, jedná se o památkově chráněnou stavbu.

Do oprav významné památky Zoubek podle svého vyjádření investoval přes sto milionů korun a vzniká zde také hotel. Předpokládá, že budoucí majitel bude ve stavbě pokračovat.

Zámek Dolní Kounice je původní gotický hrad ze 13. století, později přestavěný na zámek. Založili jej zdejší premonstrátky na ochranu kláštera Rosa coeli. Podle legendy jej vybudoval významný moravský šlechtický rod Kouniců. Dosavadní majitel František Zoubek se hlásí ke starobylému moravskému rodu Zoubků ze Zdětína.

Autor: pjk, foto: hradkounice.cz

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*