Zámek v Moravci se mimořádně otevře pro veřejnost

Průčelí zámku v Moravci

Zámek v Moravci na Žďársku se první srpnový víkend mimořádně otevře veřejnosti. V posledních dvou desetiletích tato kulturní památka slouží jako depozitář sbírkových předmětů Moravského zemského muzea v Brně, prohlídky interiérů se budou konat poprvé.

Moravské zemské muzeum se podle jeho ředitele Jiřího Mitáčka rozhodlo umožnit lidem jeden víkend v roce do zámku nahlédnout, návštěvníci by ale měli počítat s tím, že kromě knihovny hrabat Gudenusových a vstupní haly nemá zámek dobový mobiliář. Najdou tam ale perličky ilustrující novodobější historii, třeba “fresky” s hrajícími si pionýry na stěně středověkého sálu. Po zestátnění v roce 1946 byla na zámku dětská zotavovna, sociálním účelům sloužil až do poloviny 90. let. Muzeum ho převzalo na jaře 1996.

Najdou tam perličky ilustrující novodobější historii, třeba “fresky” s hrajícími si pionýry na stěně středověkého sálu

Nádvoří zámku v Moravci

V sobotu 3. srpna budou na zámku prohlídky s průvodcem od 10:00 do 18:00, v neděli od 10:00 do 13:00. Při této příležitosti tam bude také instalace malířky Jarmily Dvořákové a pro sběratele je připraveno pamětní razítko. Program akce Otevřený Moravec začne v pátek večer promítáním letního kina na nádvoří.

Podrobnosti naleznete na webu muzea.

Tvrz v Moravci byla připomínaná už v roce 1347, v první polovině 17. století ji nahradil pozdně renesanční zámek. V roce 1825 zámek vyhořel, při obnově byl přestavěn v klasicistním stylu. Sbírku exotických dřevin v tříhektarovém anglickém parku založil na konci 19. století majitel panství hrabě Gabriel Gudenus.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Moravské zemské muzeum

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*